Článek
Zimní podmínky narušily život floridských leguánů, kteří si za běžných okolností lebedí v korunách stromů. Při nízkých teplotách ale omezí životní funkce a padají ze stromů k zemi, píše agentura AP.
Teploty blížící se bodu mrazu jsou na Floridě, v celoročně nejteplejším státě USA, vzácné. Zemědělci proto museli kvůli víkendovému počasí ochránit úrodu citrusů, jahod a rajčat.
Jan 30: A cold morning...not as cold as our friends to the north dealing with a blizzard...but we have our own lizards to worry about.
— NWS Miami (@NWSMiami) January 30, 2022
Did you really think with the coldest temperatures in over a decade we would not warn you about falling Iguanas? #Iguanas #flwx pic.twitter.com/ornSpetd6a
Leguáni se žádné pomoci v chladném počasí nedočkají – ale nejspíš ji ani nepotřebují.
Tento invazivní druh si život ve sluncem zalitém státě oblíbil, když však teplota klesne pod čtyři stupně Celsia, nastane u nich jakási hibernace, píše AP. Ještěři pak spadnou k zemi. Většinou je pak probudí teplo slunečních paprsků, když se počasí umoudří.
Zooložka Stacey Cohenová, odbornice na plazy ze zoo v Palm Beach na Floridě, upozornila v rozhovoru pro televizní stanici WPBF, že většina plazů pravděpodobně toto období hibernace přežije. Další mrazivé teploty však mohou být hrozbou pro jejich přežití, řekla Cohenová a poukázala na prudký nárůst mrazů v roce 2010, který vyhubil velké množství jejich populace, píše britský deník The Guardian.
„Chlad je pro jejich život velmi nebezpečná věc, protože jsou z částí Střední a Jižní Ameriky blízko rovníku, kde je po celou dobu teplo,“ dodává v rozhovoru.
Národní meteorologická služba (NWS) o víkendu ve městě West Palm Beach na březích Atlantiku naměřila okolo tří stupňů Celsia. V severněji položeném přímořském městě Vero Beach teplota spadla těsně pod bod mrazu a vyrovnala tak rekord z roku 1978.