Článek
Ukrajinské ministerstvo obrany na svém twitterovém účtě ukázalo, jak se dají ničit miny pomocí dronu. Autenticita záběrů ale nelze v době války bezprostředně nezávisle ověřit.
Bezpilotní letoun 72. mechanizované brigády, která v poslední době operovala v okolí Vuhledaru v Doněcké oblasti, na záběrech mapuje nepřátelské území. Během toho odhaluje haldu min a následně na ně shodí výbušninu.
Exploze je tak mohutná, že zasáhne samotný bezpilotní stroj. Jak je poté vidět z dalšího dronu, který akci točí z bezpečné vzdálenosti, výbuch a dým se daly spatřit z širokého okolí.
„Ve válce nejsou žádné maličkosti. I malý bezpilotní letoun může způsobit velký třesk,“ uvedlo v příspěvku ministerstvo obrany.
Ukrajinské armádě se v předchozích ofenzivách osvědčila taktika shaping operation (podpůrné operace, pozn. red.). To znamená, že ničí logistické objekty jako sklady, objekty velení, shromaždiště vojáků v týlu nepřítele, radary, dělostřelecká postavení atd.
Zprávy z bojiště
I když má ukrajinská protivzdušná obrana dobré výsledky, údery do týlu ji stále nutí držet velkou část nejlepšího vybavení daleko od fronty.
Ukrajina má v osvobozených regionech dlouhodobě problém s nastraženými minami, jež tam rozmisťují ustupující ruské jednotky. Nebezpečí tak nehrozí jen postupujícím ukrajinským vojákům, ale i civilistům, kteří se vrací zpět na osvobozené území.
Miny představovaly nebezpečí i po protržení Kachovské přehrady na začátku června. Ukrajinské ministerstvo obrany tehdy uvedlo, že by voda vyplavená v důsledku zničení přehrady mohla „přinést ruské miny do zaplavených osad“ (více zde).
Z jednoho minového pole, které leží na známém místě a kde jsou miny umístěny ve standardní hloubce, se mohly výbušniny dostat do dalších oblastí postižených záplavami.