Článek
Příznivci vězněného bývalého pákistánského premiéra Imrana Chána se v Islámábádu střetli s policií, zemřelo nejméně šest lidí, informovala o tom americká agentura AP nebo britská BBC s tím, že zranění utrpěly desítky lidí.
Ministr vnitra Muhsín Nakví uvedl, že čtyři členové bezpečnostních sborů zemřeli poté, co je během útoku demonstrantů přejelo auto. Premiér Šahbáz Šaríf násilí odsoudil a prohlásil, že „anarchisté“ se úmyslně zaměřují na policisty a příslušníky bezpečnostních sil. Nakví mezitím pohrozil, že pokud demonstranti začnou střílet, policie odpoví ostrou palbou, shrnuje ČTK.
Policie se demonstranty pokusila rozehnat slzným plynem. AP informovala o tom, že dav zbil kameramana, který pro tuto agenturu protesty natáčel, a vzal mu kameru. Muž skončil v nemocnici se zraněním hlavy.
V hlavním městě Pákistánu demonstrují tisíce Chánových příznivců a žádají politikovo propuštění. Dorazili tam po pochodu, který začal v neděli a ke kterému je vyzvala expremiérova strana Hnutí za spravedlnost (PTI).
Úřady se předem snažily protest překazit. Policie od pátku zatkla více než 4000 Chánových příznivců a v některých částech země pozastavila mobilní a internetové služby. Ve čtvrtek soud zakázal shromáždění v hlavním městě a Nakví uvedl, že každý, kdo zákaz poruší, bude zatčen.
Chán své stoupence vyzval, aby zamířili k parlamentu a zůstali tam, dokud nebudou jejich požadavky splněny. Jeho stranu teď vede jeho manželka Bušra Bibiová, která pohrozila, že v případě nesplnění požadavků předá demonstrantům plán dalších akcí.
Cestování mezi Islámábádem a dalšími městy se v důsledku protestů stalo téměř nemožným, protože demonstranti zablokovali silnice lodními kontejnery. Všechny vzdělávací instituce zůstávají uzavřeny. Mobilní internetové služby a platformy pro zasílání zpráv zažívají v hlavním městě vážné výpadky.
Kdo je Imran Chán
- Narozen v roce 1952, studoval filozofii, politologii a ekonomii na Oxfordu.
- Bývalý kapitán a hvězda pákistánského kriketového týmu.
- V roce 1996 vstoupil do politiky a založil Hnutí za spravedlnost (PTI), v roce 2002 byl poprvé zvolen poslancem.
- V roce 2018 zvítězil ve volbách s programem, v němž kritizoval korupci politické elity.
- Po třech a půl letech mu parlament vyslovil nedůvěru, období jeho vlády provázela ekonomická stagnace, vysoká inflace a oslabení pákistánské měny.
- Od srpna 2022 čelí trestnímu stíhání ve více než 150 kauzách včetně případů korupce či vyzrazení obsahu tajného dokumentu, od května 2023 je s přestávkou ve vazbě nebo ve vězení, v několika případech už byl odsouzen.
- Chán veškerá obvinění odmítá, podle něj jde o politický útok ze strany armády, která vládla Pákistánu po většinu doby, kdy země získala v roce 1947 nezávislost, a tajných služeb.