Článek
Agentura DPA informovala, že kvůli další akci aktivistů z hnutí Letzte Generation muselo letiště v Hamburku na čas přerušit provoz. Silně narušen byl také provoz letiště v Düsseldorfu.
Jak je vidět v úvodním videu, aktivisté se v Düsseldorfu přilepili na letištní plochu. Podle údajů fotoreportéra DPA bylo na příjezdu k ranveji ráno šest nebo sedm lidí. Protestující uvedli, že pronikli přes plot a zablokovali příjezd letounů ke startovací dráze. Letecký provoz byl podle německé agentury dočasně silně omezen a na místě byly ve velkém počtu zásahové jednotky.
Protestující se také přilepili na letištní plochu v Hamburku, kam se dostali přes bezpečnostní plot. Kvůli následnému policejnímu zásahu byl provoz v 06:10 zastaven, oznámilo letiště.
„Z bezpečnostních důvodů musel být provoz na letišti dočasně zastaven,“ uvedlo ráno hamburské letiště, které má na dnešek naplánováno na 330 odletů a příletů. Provoz byl obnoven v 9:50.
V Hamburku bylo nakonec zrušeno 17 příletů a 19 odletů. Deset příletů bylo odkloněno na jiná letiště. Hamburské letiště upozornilo, že po celý den ještě mohou být zrušeny či opožděny další lety.
Klimatická akce vyvolala ostré reakce mezi německými politiky. Ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck protesty proti klimatu odsoudil. „Aktivisté, kteří nyní stále více lidem brání v cestě na dovolenou, nesmírně poškozují věc ochrany klimatu. Tato forma protestu není správná. Pokud opravdu chcete pracovat pro ochranu klimatu, musíte mít na paměti společenskou přijatelnost,“ citoval z prohlášení jednoho z nejvýraznějších politiků Zelených deník Die Welt.
Ostrá kritika přišla i od spolkového ministra dopravy Volkera Wissinga. „Tyto nebezpečné zásahy do dopravy musí přestat. To, co dělá Poslední generace, není ochrana klimatu, ale kriminalita,“ řekl ministr nejmenší vládní strany - liberálů (FDP) - pro zpravodajský portál t-online, píše německý server Focus.
Podle Wissinga demonstranti udělali medvědí službu samotné ochraně klimatu a právní stát zde musí přijmout tvrdá opatření.
Wissingův spolustraník, ministr spravedlnosti Marco Buschmann vyjádřil podobné pocity. „Mnoho lidí se těší na svou zaslouženou dovolenou. Pokud je Poslední generace zbaví tohoto potěšení, podkopává to přijetí větší ochrany klimatu,“ napsal Buschmann na svém twitterovém účtě.
Skupina na twitteru napsala, že protestuje proti bezplánovitosti a porušování zákona ze strany vlády v době klimatické krize.
Letzte Generation, tedy Poslední generace, v Německu upozorňuje na klimatické změny a chce o nich zvýšit povědomí. Mezi metodou protestu je i výše zmíněné přilepování se k povrchu vozovek nebo poškozování uměleckých děl, což budí ostré kontroverze.
Analýza
Blokády silnic, lepení k vozovce nebo polévání památek. Hnutí Poslední generace se snaží upozornit na své ekologické požadavky i porušováním zákona. Většina Němců ale radikální formy protestu odmítá.