Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nepříznivé zimní počasí provázené bouřemi a záplavami si o víkendu vyžádalo na východě Spojených států několik životů, především při povodních vyvolaných silnými dešti ve státě Kentucky, napsal server CNN.
Guvernér Kentucky Andy Beshear informoval o devíti obětech. Většina z nich, včetně matky se sedmiletým dítětem, podle něj zemřela v automobilech, které strhla velká voda.
Dodal, že dalších nejméně 1000 lidí, kteří uvázli v důsledku povodní, se záchranářům podařilo evakuovat.
„Potřebujeme, aby obyvatelé zůstali ve střehu. Existuje více než 300 silničních uzavírek. Situace je nebezpečná od sesuvů bahna na východě po sníh na západě. Prosím, plánujte dopředu, vyhněte se cestování a zůstaňte v bezpečí,“ napsal na sociální síti X.
K dalšímu úmrtí došlo o víkendu v Georgii, kde při pádu stromu na rodinný dům zahynul muž, shrnula BBC.
Kentucky, Georgia, Alabama, Mississippi, Tennessee, Virginie, Západní Virginie a Severní Karolína byly o víkendu v bouřkové pohotovosti. Téměř všechny tyto státy utrpěly v září katastrofální škody způsobené hurikánem Helene.
Stovky tisíc domácností skončily bez proudu, jak vyplývá z údajů monitorovacího webu PowerOutage.us, v pondělí se tento počet snížil na desítky tisíc.
Jeden z postižených v okrese Knott County v Kentucky pro CNN uvedl, že se obává, že „zase o všechno přijde“, protože stále obnovuje svůj domov po ničivých záplavách před dvěma lety.
Guvernér Beshear sdělil, že napsal do Bílého domu žádost o vyhlášení stavu katastrofy, což umožní Federální agentuře pro krizové situace (FEMA) koordinovat pomoc v celém Kentucky. Prezident Donald Trump, který chce FEMA zrušit, ji v neděli schválil.
V okrese Obion ve státě Tennessee způsobily silné deště protržení hráze, „což mělo za následek rychlé záplavy“, jak uvádí tamní stanice Národní meteorologické služby (NWS) na sociální síti X.
Kristi Noemová, jež stojí v čele ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS), které na FEMA dohlíží, uvedla, že je v kontaktu s guvernéry postižených států. „DHS je připraveno přijmout okamžitá opatření a nabídnout zdroje a podporu,“ řekla, i když podle ní krizové situace nejlépe zvládají místní úřady.
Části USA hrozí mrazy
NWS vydala s platností do úterý varování před „životu nebezpečným chladem“. Teploty v severovýchodní části státu Montana mají podle předpovědi klesnout až k minus 43 stupňům Celsia, přičemž pocitová teplota při mrazivém větru může dosáhnout až minus 51 stupňů.
Meteorologové uvedli, že několik států zasáhne desátá a dosud nejchladnější vlna polárního vzduchu za letošní zimu. Kombinací meteorologických vlivů se do Spojených států, ale také do Evropy tlačí mrazivý vzduch, který se za normálních okolností drží v blízkosti severního pólu.