Článek
Přesto nadále platí nejvyšší, tedy pátý stupeň pohotovosti, který v neděli vyhlásil japonský meteorologický ústav. Ten poté doporučil evakuaci některých oblastí. Výzva k odchodu se týkala 51 obyvatel, kteří bydlí blízko sopky. Do pondělního rána jich 33 opustilo své domovy a přemístilo se do evakuačních center v jiné části ostrova, píše agentura AP.
V okolních městech pak meteorologové v ovzduší naměřili zvýšené množství popela. Japonská vláda nadále vyhodnocuje situaci, včetně případných škod způsobených erupcemi.
„Životy lidí jsou pro nás na prvním místě a uděláme maximum pro vyhodnocení situace a reakci na jakoukoli mimořádnou situaci,“ řekl novinářům náměstek šéfa kabinetu Jošihiko Isozaki.
Sakuradžima patří k nejaktivnějším japonským sopkám. Nachází se na ostrově Kjúšú, asi 50 kilometrů od jaderné elektrárny Sendai. Zařízení ale v souvislosti s erupcí nezaznamenalo žádné problémy.
Při erupci sopky v roce 1914 vyteklo tolik lávy, že to uzavřelo úžinu mezi vulkanickým ostrovem v Kagošimském zálivu a poloostrovem Ósumi.
Japonsko patří k seizmicky nejaktivnějším místům planety a erupce vulkánů jsou v zemi časté.