Článek
Podle izraelského vojenského rozhlasu šlo zatím o největší takový zásah od začátku války. Armáda akci označila za cílenou razii v rámci příprav pohraničí na „další fáze války“, píše izraelský deník The Jerusalem Post. Po dokončení noční operace se izraelské pozemní jednotky stáhly zpět do Izraele.
„Jednotky IDF pod velením brigády Givati v noci provedly cílený zásah za použití tanků na území severního Pásma Gazy v rámci přípravy oblasti na další fáze bojů. V rámci této činnosti jednotky lokalizovaly a zaútočily na mnoho teroristů, zničily jejich infrastrukturu, protitankové pozice. Po skončení mise jednotky území opustily,“ píše izraelská armáda na sociální síti X.
Zároveň zveřejnila video, na kterém je vidět noční přejezd obrněných vozidel a tanků přes hranici a následně i palba. Radikální hnutí Hamás akci bezprostředně nekomentovalo.
Kolem hranic obléhaného Pásma Gazy jsou shromážděné izraelské síly, podle armády jsou připravené na pozemní ofenzivu do oblasti. Jestli a kdy začne, tak záleží na politickém rozhodnutí. Mezitím pokračuje ostřelování Pásma Gazy coby odveta za teroristický útok radikální organizace Hamás na Izrael ze 7. října.
Na rozdíl od minulosti, kdy izraelští vojáci vstupovali do Gazy kvůli dosažení jen omezených cílů, nyní premiér Benjamin Netanjahu slibuje úplné vítězství nad Hamásem. Střet by proti sobě postavil dvě početně i kvalitativně velmi odlišné síly.
Srovnání bojových sil
Izraelská armáda má proti silám Hamásu a Hizballáhu několikanásobně větší zdroje, vybavení i počty vojáků. Obě hnutí jí přesto dokážou konkurovat, pomáhají jim v tom dodávky z Íránu, ale i bohaté zkušenosti s asymetrickou válkou.