Článek
Íránské revoluční gardy při pondělních a úterních útocích proti cílům v Iráku, Sýrii a také v Pákistánu s největší pravděpodobností použily novou raketu středního doletu Chajbar Šekan.
Na sociální síti X o tom informovala anglickojazyčná verze íránské státní televize Press TV. Podle ní patří střela k třetí generaci íránských raket, má menší hmotnost a dolet až 1450 km.
Novinka má být také schopna prudkých manévrů a proniknout protileteckou obranou. Teherán o raketách uvádí, že jsou schopny zasáhnout jakékoliv cíle v oblasti Blízkého východu i Izrael, shrnuje server The Warzone.
Pro připomenutí: gardy v pondělí večer zaútočily balistickými raketami na údajná špionážní centra protiíránské teroristické skupiny u iráckého Irbílu, v Sýrii pak prý byli terčem raket „pachatelé teroristických operací“ v Íránu (více zde).
Čtyři střely gardy vypálily ze svého zařízení v jižních částech íránské provincie Chúzistán, citovala agentura Tasmin brigádního generála Amíra Alí Hadžizóda. Útok je považován za vůbec nejdelší úder íránské balistické rakety, upozorňuje The Warzone.
Další čtyři rakety pak podle generála gardy vypálily z okolí města Kermánšáh a sedm z provincie Západní Ázerbájdžán.
Behnam Ben Taleblu, spolupracovník think-tanku Nadace pro obranu demokracie (FDD) a odborník na íránskou raketovou technologii, serveru The Warzone řekl, že pondělní útoky byly významné hned z několika důvodů.
„Za prvé to bylo první vojenské použití střel Chajbar Šekan a jejich odpálení ze základny v provincii Chúzistán od irácko-íránské války. Za druhé se Írán poprvé zaměřil na dvě území ve dvou různých státech v jedné operaci,“ podotkl.
Podle něj také Teherán vysílá signál Izraeli, že může zasáhnout tamní cíle a zůstává aktivním účastníkem probíhajícího konfliktu v Sýrii.
Druhý den Teherán podnikl vzdušné údery na území Pákistánu. Údajně mířily na dvě základny balúčské militantní skupiny Džajš al-Adl a podle pákistánských úřadů při nich zahynuly dvě děti a další tři lidé utrpěli zranění, píše AP (více zde). I při těchto útocích mohla íránská armáda použít zmiňované střely.
Pákistánská vláda později úder potvrdila, důrazně ho odsoudila a podotkla, že takové činy jsou v rozporu s dobrými sousedskými vztahy. „Toto narušení pákistánské suverenity je zcela nepřijatelné a může mít vážné následky,“ varovalo tamní ministerstvo zahraničí.
Čína vyzvala Pákistán a Írán k umírněnosti. „Apelujeme na obě strany, aby zachovaly zdrženlivost, vyhýbaly se akcím vedoucím ke stupňování napětí a spolupracovaly na udržení míru a stability,“ pravila mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.
Schopnosti íránských zbraní
Některé typy íránských raket dokážou zasáhnout cíle až 700 km vzdálené. Pokud je Rusko proti Ukrajině nasadí, bude velmi obtížné najít proti nim obranu.