Hlavní obsah

Video: Improvizovaná ochrana nepomohla. Ukrajinci použili proti tanku termit

Bez komentáře: Ukrajinský dron shazuje termitovou nálož na ruský tank. Video: x.com/sambendett

Látka má vysokou teplotu hoření –⁠⁠⁠ 2500 °C. Žár, který se rozšíří po výbuchu, je velmi těžké uhasit a dokáže propálit i velmi odolný kov.

Článek

Většina obrněné techniky na ukrajinském bojišti má na věži přidělané improvizované konstrukce z pletiva. Oběma stranám slouží primárně k obraně proti útokům bezpilotních strojů.

Rusové dotáhli obranu do extrému v podobě tzv. želvích tanků, které se na frontě ve větších počtech objevují zhruba od letošního jara.

Jsou bezpečnějším dopravním prostředkem pro pěšáky, totální ochrana ale naprosto znemožňuje otáčení věže, a tedy i efektivní použití zbraní tanku, včetně jeho děla.

Ani improvizovaná zařízení ovšem nemusí ochránit úplně, jak ukazují záběry z bojiště, které zveřejnil Samuel Bendett, expert na drony a poradce amerických bezpečnostních think tanků CNA, CNASCSIS.

Video ukazuje FPV dron, který shazuje na opuštěný ruský tank hořlavou látkou. Podle Bendetta se jedná o druh termitové bomby, autenticitu záběrů nicméně nelze nezávisle ověřit.

Zprávy z bojiště

Ukrajinská obrana na jihu Doněcké oblasti má problém, na který není plně připravena: po pádu Vuhledaru dokázaly ruské síly na připravené obranné pozice zaútočit z nečekaného směru.

Termit obsahuje pyrotechnickou směs kovu a oxidu železitého, zároveň má vysokou teplotu hoření, která dosahuje až 2500 °C.

Žár, který se rozšíří po výbuchu, je velmi těžké uhasit a dokáže propálit i velmi odolný kov, vysvětlil například americký deník Newsweek.

Jeden z prvních zdokumentovaných případů využití termitu na ruský tank, zveřejnil v říjnu estonský pozorovatel Dmitrij, který na sociální síti X provozuje účet WarTranslated a za pomoci veřejně dostupných informací – techniky zvané OSINT (Open Source Intelligence) – dlouhodobě poměrně spolehlivě monitoruje válku na Ukrajině.

Na využití termitu už dříve upozornil deník Forbes –⁠⁠⁠ Ukrajinci ho používají i k ničení ruských stanovišť.

Video ukazuje, na jakých chemických principech fungují zápalné zbraně. Video: Martin Tyburec, Televize Seznam

Související témata:

Doporučované