Článek
Drony jsou v ruské válce na Ukrajině nezanedbatelným faktorem, a to na obou stranách fronty.
Většina vojenské techniky kvůli nim na sobě má navařené improvizované konstrukce, které mají sloužit primárně k obraně před bezpilotními letouny.
Ani improvizovaná ochrana z pletiva ovšem nemusí ochránit úplně, jak ukazují záběry z bojiště, které zveřejnil například investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný americkým think tankem CNA, nebo účet OSINTNic, který dlouhodobě monitoruje válku na Ukrajině.
Oba záznamy ukazují ukrajinské drony s výbušninami, které zasahují ruské tanky, přestože mají navařenou na věži improvizovanou ochranu. Úder provedly bezpilotní stroje ovládané z „pohledu první osoby“ („first person view“ – FPV), tedy s kamerou namířenou ve směru letu.
V obou případech nastává masivní výbuch, protože ruské tanky sovětské výroby (především T-72 a T-80) mají jedno slabé místo: munice je skladována v otevřeném prostoru přímo pod věží.
Pokud se tedy při zásahu vznítí munice, následuje ohromná exploze. A její síla dokáže zvednout i věž tanku. Ta je ostatně na svém místě usazena především svou vlastní vahou přibližně dvanácti tun.
Analýza
Ukrajina musela zcela přestat používat část přesné munice dodávané Západem, další mohla opět nasadit až po úpravách, ukazují informace z ukrajinské armády. Některé typy nejdražších střel totiž neodolávají ruskému rušení.
Tento jev není pro znalce vojenské techniky novinkou. Přezdívá se mu někdy – podle tradiční americké hračky – efekt čertíka v krabičce. Ve většině případů nemá posádka šanci výbuch přežít.
Ruská armáda se snaží problém s drony řešit například nasazením „želvího tanku“, který má „krunýř“ na horní části stroje. Bizarní ochrana má pár nedostatků, stroji znemožňuje otáčení věže a ztěžuje i jeho pohyblivost, jak nedávno napsal server časopisu Forbes.
Některé stroje jsou vybavené nástavbou pro elektronický boj, tedy rušičkami, které mají „přehlušit“ signál pro ovládání FPV dronů. Tím znemožní pilotovi ovládat stroj a navést ho přesně na cíl.
Většina záběrů úspěšných útoků či příběhů „dronových es“ v podstatě patří k propagandě obou válčících stran. Jednotlivé údery nevypovídají nic o celkové úspěšnosti bezpilotních letounů, ba dokonce o vývoji války.