Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Naše letadlo havarovalo. Je vzhůru nohama.“ To byla slova Johna Nelsona, pasažéra letu společnosti Delta Air Lines, který letěl z amerického Minneapolisu a havaroval a převrátil se při přistávání na Pearsonově mezinárodním letišti v kanadském Torontu.
Všech 80 lidí na palubě šestnáct let starého letounu CRJ900 – 76 cestujících a čtyři členové posádky – přežilo. Osmnáct z nich bylo zraněno, ale předpokládá se, že jen malý počet z nich je jen zázrakem vážně zraněn.
„Dostali jsme smyk na bok a pak jsme se převrátili na záda,“ popsal Nelson ve videu zveřejněném na facebooku krátce po incidentu a dodal, že „z levé strany letadla vyšlehla velká ohnivá koule“.
„Někteří lidé tak trochu viseli a potřebovali pomoc… jiní se dokázali dostat dolů sami,“ řekl muž později televizi CNN s tím, že před přistáním se nic neobvyklého nestalo.
„V jednu chvíli přistáváte, tak nějak čekáte, až uvidíte své přátele a své lidi, a v další chvíli jste fyzicky vzhůru nohama,“ vylíčil podle BBC další cestující Pete Carlson. Dodal, že cestující začali rychle jednat jako tým. „Viděl jsem, že všichni v letadle se najednou velmi sblížili, pokud jde o to, jak si navzájem pomáhat, jak se utěšovat.“
Stejně jako John Nelson, i Ashley Zooková se okamžitě obrátila na sociální sítě a natočila se, jak říká: „Právě jsem měla leteckou nehodu. Panebože.“
Na videozáznamech sdílených na sociálních sítích je vidět, jak se lidé derou z převráceného stroje, zatímco na něj hasiči stříkají protipožární pěnu.
Bylo vidět, jak letištní personál pomáhá cestujícím vylézt ze dveří. „Viseli jsme hlavou dolů jako netopýři,“ řekl CNN další pasažér Peter Koukov.
Přestože se letadlo na ranveji převrátilo, Diane Perryová uvedla, že se o havárii dozvěděla, když jí zavolala rodina, když stála ve frontě na odbavení zavazadel. „Byla to taková ironie, že jsme byli na letišti a nevěděli jsme, že venku došlo k havárii,“ řekla BBC.
Příčina havárie zatím není jasná, vyšetřovatelé ji zjišťují. „Zatím neznáme podrobnosti, ale roli mohlo sehrát počasí,“ prohlásil letecký odborník televize CTV Phyl Durdey s odkazem na silný vítr a sníh na letišti.
Dvě ranveje v Torontu zůstanou kvůli vyšetřování několik dní uzavřeny a cestující byli upozorněni, že mohou očekávat určitá zpoždění.
Jde o další leteckou nehodu v Severní Americe v poslední době. Na konci ledna se nad řekou Potomac ve Washingtonu střetl armádní vrtulník Black Hawk s regionálním letadlem společnosti American Airlines. Událost, která je v současné době pod intenzivním dohledem Národního úřadu pro bezpečnost dopravy (NTSB) kvůli potenciálním výpadkům rádiové komunikace a chybám výškoměru, zvýšila obavy ohledně regionální bezpečnosti letů a provozních protokolů v tomto odvětví.