Článek
Ukrajinské vedení, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, v pondělí po další vlně ruských útoků na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu pělo chválu na protivzdušnou obranu.
Podle letectva se podařilo sestřelit přes 60 z více než 70 střel, které Rusko vypálilo. „Naši chlapi jsou úžasní,“ napsal na telegramu šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.
Na sociálních sítích se v pondělí také objevilo video s protiletadlovým systémem Gepard v akci. Záběry zveřejnil twitterový účet Ukraine Weapons Tracker, který dlouhodobě mapuje události na frontě. Je na nich vidět německý Gepard, který stojí uprostřed pole a následně sestřelí letící objekt. Co konkrétně poslal kanon k zemi, nelze nezávisle ověřit.
Protiletadlový systém je umístěn na podvozku tanku Leopard 1 a původně měl chránit německé obrněné jednotky před napadením ze vzduchu.
Gepard je vybaven dvěma radary. Jeden je určený pro detekci cílů, druhý, umístěný na přední části věže, řídí palbu a jsou k němu proto připojeny dva kanony ráže 35 mm. Stroj umí vystřelit až 1000 nábojů za minutu.
Právě specifický typ munice, který systém potřebuje, působí Ukrajině problémy. Kanony vyrábí švýcarský firma Oerlikon a Švýcarsko, jež má tuto munici i ve skladech, reexport protiletadlových dělostřeleckých granátů pro systémy Gepard odmítá s poukazem na svou neutralitu. Podrobněji jsme o švýcarském postoji psali v tomto článku.
Německo mezitím spolu s norskou vládou našlo výrobce, který je schopen další munici vyrobit. Prototypy, jež zbrojovka vyrobila, už se zkoušely a čekají na vyhodnocení těchto testů, napsal německý bezpečnostní portál pivotarea.eu.
Berlín dosud Kyjevu poslal 30 systémů Gepard a chystá se poslat dalších sedm samohybných protiletadlových kanonů. Na Ukrajinu by měly dorazit na jaře 2023.
Kromě systémů Gepard poslalo Německo Ukrajině také protivzdušný systém IRIS-T, který už také zapojila do obrany proti ruským střelám.