Článek
Po údajném ukrajinském ostřelování se ve středu večer vznítilo 12 cisteren, hořely i okolní budovy, jak uvedl starosta města Alexandr Šatov pro ruskou státní agenturu TASS. Jeho slova potvrdil ve čtvrtek i premiér samozvané Doněcké lidové republiky Vitalij Chocenko.
„Dvanáct nádrží s palivem v Šachtarsku bylo zasaženo střelou. Vyvíjíme úsilí, abychom zabránili dopadům této mimořádné situace na spotřebitele a zabránili nedostatku paliva,“ napsal na svém telegramovém kanálu Chocenko.
V okolí nehody stálo mnoho obytných domů, z nichž tak bylo třeba evakuovat obyvatele, informoval TASS. Podle úřadů nikdo nepřišel o život.
Plameny a obrovská oblaka kouře byly vidět daleko od místa výbuchu. Bojovat s požárem přijel také speciální požární vlak z Ilovajsku. Ukrajinská strana se prozatím nevyjádřila, píše ukrajinský server 24tv.ua.
Dokumenty odhalily fungování ruské válečné mašinerie
Když se ruské jednotky stáhly z ukrajinského města Balaklija, nechaly za sebou nejenom zničené budovy, ale také tisíce důvěrných dokumentů. Nakonec se k nim dostali zahraniční novináři a odhalili řadu znepokojivých zjištění.
Hasičům se podařilo požár dostat pod kontrolu a zachránit dalších 42 nádrží, a tím zamezit dalším explozím.
Místní si stěžují na protileteckou obranu, která nebyla schopna útoku zabránit. Ukrajinská média přitom uvádějí, že v roce 2014 ruské jednotky do okolí města přesunuly svou nejlepší a nejsilnější protivzdušnou obranu.
Rusko se od začátku invaze potýká s řadou neobjasněných požárů a výbuchů. Kdo za útoky stojí, často není známo. Požáry strategických cílů se odehrávají i hluboko v ruském vnitrozemí. Nabízí se tak i vysvětlení v podobě sabotáže ze strany Rusů nespokojených s režimem a nesouhlasících s Putinovou válkou nebo útoku pod falešnou vlajkou.