Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Do Texasu odcestovalo celkem 16 českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných. Ve skupině jsou kynologové se záchranářskými psy a další specialisté. Po přistání český tým vyložil vybavení a psy a nyní hasiči nabírají síly po transatlantickém letu, zveřejnil v příspěvku Hasičský záchranný sbor ČR na sociální síti X.
Mluvčí českého hasičského záchranného sboru Klára Ochmanová v neděli uvedla, že česká skupina je jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamířil, strávit by tam měl pět až sedm dní.
USAR tým (Urban Search and Rescue) se specializuje na vyhledávání a záchranu. V minulosti zasahoval například při rozsáhlém zemětřesení v Turecku a Sýrii nebo v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a dalších 6000 osob zranil.
Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že záplavy v Texasu si minulý týden vyžádaly nejméně 135 životů.
Počet pohřešovaných není jasný, v uplynulých dnech se opakovaně hovořilo o zhruba 160 nenalezených osobách. Záchranáři po nich pátrají pomocí člunů, vrtulníků i bezpilotních letadel.
Texaské záchranné týmy měly v pondělí pokračovat v pátrání po obětech ničivých záplav, které si již vyžádaly nejméně 135 obětí, poté co další silné deště dočasně přerušily pátrací a záchranné operace, píše agentura AP.
Pátrání v okolí řeky Guadalupe bylo v neděli přerušeno poté, co se nepříznivé počasí přesunulo do jiných oblastí a vynutilo si zásahy při povodních jinde. Meteorologové varovali, že hladiny řek by se mohly opět nebezpečně zvednout.
Guvernér Greg Abbott na sociální síti X uvedl, že v okresech San Saba, Lampasas a Schleicher byly během víkendu zachráněny desítky lidí. V dalších oblastech probíhaly evakuace.
„Poslední vlna záplav poškodila přibližně stovku domů a strhla stovky metrů ohrad pro dobytek,“ sdělila Ashley Johnsonová, výkonná ředitelka neziskové organizace Hill Country Community Action Association se sídlem v San Sabě.