Hlavní obsah

Video: 80 let od vylodění si v Normandii připomínají veteráni i politici

Živý přenos z akce připomínající 80. výročí vylodění v Normandii.Video: AP

aktualizováno •

Výročí vylodění připadá na 6. června, řada připomínkových akcí, příprav a oslav se ve Francii konala už v uplynulých dnech.

Článek

Ve Francii druhým dnem vrcholí akce připomínající 80. výročí vylodění v Normandii. Ceremonií se zúčastní řada světových státníků, včetně českého prezidenta Petra Pavla, šéfa Bílého domu Joea Bidena, britského krále Karla III. či ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pavel, kterého v Normandii doprovází i náčelník generálního štábu Karel Řehka, se setká se zástupci českých klubů vojenské historie a navštíví pláž Omaha, kde se před 80 lety vylodilo přes 40 000 amerických vojáků.

Francie nikdy nezapomene na váš boj za osvobození Evropy od nacistů, řekl veteránům podle ČTK francouzský prezident Emmanuel Macron.

Kvůli vysokému věku veteránů, kteří byli v Den D na francouzských plážích, se jejich počet na oslavách stále zmenšuje.

Právě klesající účast veteránů a ruská invaze na Ukrajinu, která zmařila naděje, že v Evropě již nebudou ničeny životy i celá města, činí dojemné výročí vylodění spojenců ještě dojemnějším, poznamenala agentura Reuters.

Den plný vzpomínek začal za úsvitu přesně osm desítek let poté, co se spojenecká vojska vylodila na břeh na pěti plážích s krycími názvy Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Na místo dorazily tisíce lidí, aby vzdaly hold padlým i veteránům a obětem, které ve jménu osvobození Evropy učinili.

Den D ve fotkách

Spojenecká vojska zahájila právě před 80 lety operaci, která vedla k osvobození Francie a postupně i k vítězství na celé západní frontě druhé světové války.

Bez Ruska

Na rozdíl od předešlých ročníků se ale ceremonií neúčastní Rusko, které nedostalo pozvánku kvůli své agresivní válce proti Ukrajině.

„Jsou věci, za které stojí bojovat,“ řekl veterán z druhé světové války Walter Stitt, který bojoval v tancích a v červenci se dožije 100 let, když tento týden navštívil pláž Omaha. „I když bych si přál, aby to šlo i jinak než se snažit navzájem zabít. Jednou se to naučíme, ale já už u toho nebudu,“ dodal.

„Naše vděčnost je věčná,“ řekl francouzský premiér Gabriel Attal na kanadské vzpomínkové slavnosti v Courseulles-Sur-Mer. „Francie nikdy nezapomene na ty, kteří za ni zemřeli,“ dodal.

Vzpomínkového ceremoniálu na pláži Juno se zúčastnili také kanadský premiér Justin Trudeau a následník britského trůnu princ William.

Král Karel III. a britský premiér Rishi Sunak byli mezi účastníky ceremoniálu, který se konal později na počest vojáků, kteří se vylodili na pláži Sword Beach. Král ve svém projevu řekl, že svět měl štěstí, že jedna generace „neuhnula“, když byla povolána. V projevu ve francouzštině rovněž vzdal hold „nepředstavitelnému počtu“ francouzských civilistů, kteří padli v bitvě o Normandii, a statečnosti a obětavosti francouzského odboje.

Výročí vylodění připadá na 6. června, řada připomínkových akcí, příprav a oslav se ve Francii konala už v uplynulých dnech.

Památky na Den D

Památky na vylodění v Normandii zůstávají v evropské krajině dodnes. Prohlédněte si snímky vraků na dně moře i přetrvávající bunkry tzv. Atlantického valu, kterým se nacistické Německo snažilo spojencům zabránit v útoku.

Doporučované