Článek
Spojené státy se jasně hlásí k závazku Severoatlantické aliance, kdy je útok na jednoho člena považován za útok na všechny. Dnes to v projevu na úvod Mnichovské bezpečnostní konference prohlásila viceprezidentka USA Kamala Harrisová. Řekla také, že vedoucí postavení USA ve světě je v zájmu Američanů a že Spojené státy pod vedením prezidenta Joea Bidena budou bránit demokratické hodnoty doma i v zahraničí.
„Závazek kolektivní obrany NATO je neměnný,“ zdůraznila Harrisová. Očividně tak reagovala na nadcházející prezidentské volby v USA, kdy o republikánskou prezidentskou nominaci usiluje někdejší hlava státu Donald Trump. Jeho postoj k NATO je vnímán jako kontroverzní. Trump sám nedávno zpochybnil americké spojenecké závazky, když na předvolebním shromáždění naznačil, že by USA pod jeho vedením nepřišly na pomoc alianční zemi, která na vlastní obranu nevydává dostatečné finanční prostředky.
V projevu v Mnichově dnes Harrisová řekla, že otázky a pochybnosti o budoucím zapojení USA do světového dění plně chápe. „Tuto otázku si musí odpovědět i sami Američané. Musí si odpovědět, zda je v jejich zájmu bránit mír a prosperitu ve světě,“ řekla o listopadových prezidentských volbách v USA.
Harrisová ocenila evropskou podporu Ukrajině, která se dva roky brání ruské invazi. Slíbila, že USA za prezidenta Bidena zůstanou na straně napadené země. „Rusko na Ukrajině zaznamenalo značné ztráty,“ uvedla s tím, že ruská armáda přišla o dvě třetiny tanků, 300 000 vojáků a několik lodí černomořské flotily. Dodala, že Rusko musí za škody, které na Ukrajině spáchalo, zaplatit.
O výroku exprezidenta Trumpa jsme psali zde:
V proslovu se americká viceprezidentka věnovala také dění na Blízkém východě, kde Izrael po loňském teroristickém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás podniká vojenskou operaci v Pásmu Gazy. USA podle Harrisové usilují o mírové řešení, které zaručí Izraeli bezpečnost a znemožní Hamásu ovládat Pásmo Gazy.