Článek
Západní speciální jednotky působící na Ukrajině. Proniknutí tajných služeb USA do všech sfér ruského zpravodajského aparátu a vojenské velitelské struktury. Nebo Srbsko, které dosud ohledně konfliktu v Evropě hlásalo neutralitu, souhlasící s posíláním zbraní Ukrajině. To je jen zlomek informací, které přinesl únik dokumentů z Pentagonu.
Za únikem zřejmě stojí jednadvacetiletý Jack Teixeira, který měl od loňského října zveřejňovat citlivé zpravodajské informace na platformě Discord ve skupině s názvem Thug Shaker Central, která má zhruba 50 členů. Za své činy už si vyslechl obvinění a momentálně mu hrozí trest ve výši 15 let vězení.
Jak ale informuje list The New York Times (NYT), kauza je nejspíše mnohem větší, než se dosud zdálo. Podle zjištění amerického deníku totiž uživatelský profil odpovídající Jacku Teixeirovi zveřejňoval tajné zpravodajské informace i v jiné skupině, a to už v loni v únoru, jen pár dní po začátku války na Ukrajině.
Na zprávy, které obsahovaly podrobnosti o ruských a ukrajinských obětech, aktivitách moskevských špionážních agentur nebo informace o pomoci poskytované Ukrajině, upozornil novináře jeden z uživatelů Discordu. I když prý skupina měla asi 600 členů, data byla snadno přístupná prakticky komukoli.
Jako vodítko ke spojení profilu s Teixeirou posloužilo listu třeba uživatelské jméno, které bylo s mladíkem již dříve spojeno, informace, které sám uživatel prozradil, nebo i fakt, že mu kolegové z Discordu poslali přání k narozeninám ve stejný den, kdy Teixeirovi na facebooku popřála jeho sestra.
S větší chatovací skupinou měl Teixeira sdílet informace až do minulého měsíce. „Byl jsem velmi šťastný a nadšený, že jsem mohl o této události informovat po celý minulý rok a že jsem se s vámi mohl podělit o něco, co má možnost vidět jen málo lidí,“ napsal profil 19. března. Následně dodal: „Rozhodl jsem se s aktualizacemi přestat.“
Jak upozorňují NYT, není jasné, zda úřady vědí o tajných materiálech zveřejněných také ve druhé chatovací skupině. Dodatečné informace nicméně vyvolávají otázky, proč úřady únik neodhalily dříve – už jen proto, že příspěvky mohly vidět stovky dalších lidí, kteří původními členy skupiny nebyli.
I dosavadní zjištění vyvolala kritiku toho, jak Pentagon a zpravodajské agentury chrání utajované údaje. Mnoho lidí se nyní ptá, zda existují nedostatky jak v prověřování osob, které získávají bezpečnostní prověrky, tak i v prosazování politiky, podle níž by měli přístup k tajemstvím mít pouze lidé, kteří „potřebují vědět“.
Teixeira pracoval pro letecké složky Národní gardy v Massachusetts jako specialista na informační technologie. To mu umožnilo získat prověrku na stupeň přísně tajné. Podle svých tvrzení na komunikační platformě mohl například aktivně pročesávat utajované počítačové sítě a měl také přístup ke zpravodajským informacím od amerických partnerů.
Co stojí v uniklých dokumentech
Novináři postupně přinášejí další zjištění z uniklých utajovaných dokumentů amerických zpravodajských služeb. Tady jsou některá z nich:
- Ukrajina za pár týdnů nebude mít čím bránit nebe, domnívají se Američané
- Podrobnosti o dodávkách západních zbraní na Ukrajinu
- Tajný plán blízkovýchodního spojence USA. Egypt chtěl do Ruska dodat desítky tisíc raket
- Američané špehovali i klíčové spojence
- Na Ukrajině působily i západní speciální jednotky
- Tajná služba načrtla varianty vývoje „divokých“ scénářů války
- Američané pronikli hluboko do ruských struktur a odhalili uvnitř rozpory
- Útok na ruské letadlo v Bělorusku možná spáchali vzpurní agenti Ukrajiny
- Pravděpodobným viníkem úniku je mladý člen národní gardy, který neměl rád vládu
Teixeira byl obviněn z porušení zákona o špionáži, přesněji z nezákonného kopírování a předávání citlivých obranných materiálů. Kvůli tomu mu hrozí až 10 let vězení. Druhé obvinění se týká nezákonného přemístění obranných materiálů na nepovolené místo, tento přečin zvyšuje možný čas strávený za mřížemi na 15 let.
Podle právních expertů bude voják ale pravděpodobně čelit i dalším obviněním, protože velké porotě budou předloženy další důkazy.