Článek
Více než tři roky po vloupání do drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) našli vyšetřovatelé větší část lupu v Berlíně. V noci na sobotu zajistili v německém hlavním městě 31 částí kořisti, oznámily policie a státní zastupitelství. Zajištěné kusy byly v doprovodu speciálních policejních sil přepraveny do Drážďan, napsala agentura DPA.
V saské metropoli nalezené předměty nejdříve prozkoumají kriminalisté a následně i experti ze saských uměleckých sbírek. Mají zjistit, zda jsou jednotlivé položky pravé a kompletní.
Vyšetřovací orgány uvedly, že nálezu cenných předmětů předcházely rozhovory s právníky pravděpodobných pachatelů. Od začátku roku se v Drážďanech koná proces s šesti osobami obžalovanými ze závažné organizované krádeže, žhářství a zvláště závažného žhářství.
Pachatelé se do drážďanského Rezidenčního zámku vloupali 25. listopadu 2019. Lupiči sekyrami rozbili vitrínu a odnesli si šperky ze 17. a 18. století. Ukradli 21 šperků obsahujících 4300 diamantů a briliantů v celkové hodnotě přesahující 113 milionů eur (2,75 miliardy korun) a při loupeži způsobili také věcnou škodu ve výši přesahující milion eur.
Jeden z nejcennějších kusů Zelené klenby – Zelený diamant – je v současné době vystaven v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Jde o 41karátový kousek, který byl nalezen v Indii či Brazílii. Za svou jedinečnou jasně zelenou barvu vděčí přirozené radioaktivitě, které byl v místě svého nálezu vystaven. Zloději se při krádeži soustředili převážně na malé předměty, obrazy a vázy nechávali za sebou. Je tak možné, že Zelený diamant byl jedním z cílů krádeže.
Zwischenzeitlich hat die Polizeidirektion #Dresden auch Bilder zu einem Teil der gestohlenen Schmuckstücke aus dem Museum #GrünesGewölbe veröffentlicht: https://t.co/b6a1Lcx1EY pic.twitter.com/jpwrseePuD
— Polizei Sachsen (@PolizeiSachsen) November 25, 2019
Grünes Gewölbe, která nese název podle původního nátěru klenby, bývala klenotnicí saských kurfiřtů. K vidění jsou zde mimo jiné jantarové předměty, stříbrné nádobí, výrobky ze slonoviny či zlatnická díla. K často zmiňovaným tamním předmětům patří Mouřenín se smaragdovým stupínkem, soška osázená vedle smaragdů i rubíny, safíry či granáty.
Vzácné sbírky klenotnice přečkaly masivní vybombardování Drážďan na konci druhé světové války, neboť byly od roku 1942 uloženy v polabské pevnosti Königstein. V květnu 1945 je Rudá armáda odvezla do Moskvy, po 13 letech byla velká většina cenností vrácena. Rekonstruované prostory klenotnice v Rezidenčním zámku byly postupně zpřístupněny od roku 2004, předtím byly sbírky po 30 let přechodně vystaveny v drážďanském Albertinu.