Hlavní obsah

Veterán za pašeráka drog. Tálibán a USA si vyměnily vězně

Foto: Profimedia.cz

Afghánský ministr zahraničí Amir Khan Muttaqi oznámil v pondělí propuštění amerického veterána Marka Frerichse.

Tálibán propustil amerického veterána Marka Frerichse, kterého držel jako rukojmí od roku 2020. Spojené státy výměnou omilostnily vlivného člena Tálibánu drženého od roku 2005.

Článek

Islamistické hnutí Tálibán, které nyní vládne Afghánistánu, propustilo veterána amerického námořnictva Marka Frerichse, který byl některými médii označován za nejvýznamnějšího z Američanů držených v Afghánistánu.

Na svobodu se dostal výměnou za propuštění vlivného člena Tálibánu, oznámilo v pondělí podle agentury Reuters afghánské ministerstvo zahraničí. Frerichsovo propuštění potvrdila jeho rodina a také zástupce americké administrativy.

Frerichs v Afghánistánu zhruba deset let pracoval jako inženýr na rozvojových projektech. V lednu 2020 byl v Kábulu unesen a předpokládalo se, že je v rukou nechvalně proslulého klanu Hakkáníů, považovaného za spojence Tálibánu.

Afghánský ministr zahraničí Amír Chán Muttakí novinářům v Kábulu řekl, že Frerichs byl v pondělí ráno na kábulském letišti vyměněn za Hadžiho Bašíra Núrzaího, kterého Spojené státy zadržovaly na své základně Guantánamo na Kubě.

Núrzáí byl zatčen v roce 2005 při cestě do USA s obviněním z vedení mezinárodní organizace zaměřené na výrobu a vývoz heroinu. Tato organizace podle amerických úřadů dodala 500 kilogramů heroinu v hodnotě více než 50 milionů dolarů (přibližně 1,2 miliardy korun) z Afghánistánu a Pákistánu do Spojených států a dalších zemí.

Analýza

Uběhl rok od pádu Kábulu, kdy hnutí Tálibán prakticky bez boje převzalo vládu nad Afghánistánem. Země chudne, ekonomická situace se i nadále zhoršuje a ženy chtějí zpět svá práva.

Podle americké prokuratury měl Núrzáí blízké vztahy s Tálibánem, který výměnou za zbraně, munici a lidské síly chránil jeho opiová pole, laboratoře na výrobu heroinu i cesty, po kterých drogy převážel.

Americký prezident Joe Biden podle amerických médií Frerichsovo propuštění oznámil telefonicky rodině. Podle agentury Reuters Biden Núrzáího omilostnil. Washington se o Frerichsovo propuštění snažil již od jeho zatčení. Američtí představitelé uvedli, že jeho případ by mohl ovlivnit jejich pohled na legitimitu vlády vedené Tálibánem, napsal deník The Guardian.

Zajatcova sestra Charlene Cakoraová poděkovala vládním představitelům, kteří pomohli s bratrovým propuštěním. „Jsem velmi šťastná, že je bratr v pořádku na cestě domů za námi. Naše rodina se za to modlila každý den 31 měsíců, po něž byl v zajetí. Nikdy jsme se nevzdali naděje, že přežije a vrátí se,“ uvedla Cakoraová.

Muttakí podle agentury AP na tiskové konferenci řekl, že výměna může „znamenat novou kapitolu americko-afghánských vztahů, otevření dveří k jednáním obou států“. „Svědčí to o tom, že všechny problémy lze řešit jednáním, a děkuji oběma týmům, které tvrdou prací přispěly k tomu, že se to mohlo stát,“ sdělil ministr.

Tálibán v pondělí zveřejnil na sociálních sítích krátké video zachycující Núrzáího příjezd na kábulské letiště, kde ho přivítali představitelé Tálibánu. Núrzáí na tiskové konferenci poděkoval „bratrům mudžáhidům“. „Modlím se za další úspěchy Tálibánu. Doufám, že tato výměna povede k míru mezi Afghánistánem a Amerikou, protože byl rovněž propuštěn jeden Američan a já jsem také volný,“ řekl.

Související témata:

Doporučované