Článek
Venezuela ve čtvrtek nařídila místnímu Úřadu OSN pro lidská práva, aby pozastavil veškerou činnost v zemi. Jeho zaměstnanci dostali 72 hodin na odchod. Podle tamního ministra zahraničních věcí Yvana Gila úřad hrál „nevhodnou roli“ a stal se „soukromou advokátní kanceláří pučistů a teroristů, kteří trvale konspirují proti zemi“. Dodal také, že rozhodnutí zůstane v platnosti, dokud úřad veřejně nenapraví svůj „kolonialistický, zneužívající a Chartu OSN porušující postoj“.
Stalo se tak poté, co úřad se sídlem v Caracasu kritizoval rozhodnutí venezuelské vlády zadržet advokátku pro lidská práva Rocio San Miguelovou. Byla obviněna, že byla zapojená do údajného spiknutí podporovaného Spojenými státy, jehož cílem byl atentát na prezidenta Nicoláse Madura. Podobným obviněním čelí nepohodlní členové politické opozice často, připomíná list The Guardian. Úřad OSN okamžitě reagoval na sociální síti X s výzvou, aby byla San Miguelová propuštěna.
Advokátka stojí v čele neziskové organizace Control Ciudadano. Ta vyšetřuje a podrobně popisuje mimosoudní popravy provedené venezuelskými bezpečnostními složkami a údajné zapojení armády do nelegální těžby, píše Washington Post. Generální prokurátor Tarek William Saab v úterý uvedl, že San Miguelová je držena ve věznici Helicoide, která je známá zadržováním politických vězňů.
Nejedná se o ojedinělý zásah proti odpůrcům vlády z poslední doby. Minulý měsíc nejvyšší soud zakázal kandidovat na post venezuelské hlavy státu opoziční rivalce Marii Corině Machadové. Mezinárodní kritika, kterou tato kauza vyvolala, může mít na Venezuelu i reálné dopady. Spojené státy uvedly, že přezkoumávají svou politiku sankcí vůči zemi.
Venezuela porušuje lidská práva
Venezuelské bezpečnostní složky mučí vládní oponenty. Represivní operace tajných služeb a policie podle zprávy mise OSN přímo řídí autoritářský prezident Nicolás Maduro.
Podle Marty Valinasové, předsedkyně nezávislé vyšetřovací mise Rady OSN pro lidská práva ve Venezuele, nejsou represe vůči politickým oponentům „ojedinělými případy, ale spíše … koordinovaným plánem na umlčení kritiků a domnělých odpůrců“. Generální prokurátor Saab toto tvrzení odmítl jako součást „zuřivé kampaně ze zahraničí“ proti Venezuele a jejímu justičnímu systému.