Hlavní obsah

Velká razie proti pašerákům lidí. V Severním Irsku zatkli stovky podezřelých

Foto: Stephen Barnes, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Zločinecké gangy si za nelegální přechod hranice z Irska do Británie, což prezentují jako bezpečnější cestu než překonání Lamanšského průlivu na malých člunech, účtují v přepočtu až 200 tisíc korun.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Severoirská policie zatkla stovky lidí, kteří se snažili nelegálně překročit hranici mezi tímto regionem a Irskou republikou, informoval britský server The Guardian. Severní Irsko je jednou ze čtyř historických zemí Spojeného království. Zatýkání bylo součástí velké operace zaměřené na potírání pašeráků lidí.

V úterý zadrželi úředníci ministerstva vnitra čtyři osoby, které se v severoirské metropoli Belfastu pokoušely nastoupit na trajekt nebo do letadla. Jedním z nich byl Íránec, který zřejmě cestoval z Barcelony do Dublinu a vydával se za Ukrajince.

Když se blížil k turniketům pro vydávání palubních karet na letišti v Belfastu, zastavili ho dva imigrační úředníci. Během několika minut pojali policisté podezření, že jeho ukrajinský pas je falešný, a on přiznal, že je Íránec.

Jonathan Evans, inspektor imigračního úřadu v Belfastu, uvedl, že četná razítka v Íráncově pasu měla vzbudit dojem, že hodně cestoval. To podle něj naznačovalo, že dokument zfalšoval zločinecký gang, „aby to vypadalo, že již dříve s imigračními razítky z jiných zemí prošel několika hraničními kontrolami“.

„Nyní prověříme jeho otisky prstů v našich databázích a promluvíme si s Europolem. Pravděpodobně také vyhlásíme celostátní poplach, abychom zjistili, zda nebyly použity další padělané ukrajinské pasy, což by nás mohlo přivést k nové metodě používané organizovaným zločinem,“ řekl Evans s tím, že existují důkazy, že gangy pašeráků lidí se nyní zaměřují také na Dublin jako na zadní vrátka do Spojeného království.

Migrace do USA

Trump si volal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou, oba si hovor pochvalovali, ale možná se špatně pochopili. Trump totiž tvrdí, že Sheinbaumová souhlasí s uzavřením hranic, ona to však krátce poté popřela.

Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že třídenní operace nazvaná Comby byla úspěšná – vedla k mnoha zatčením. Policisté se zásahem snažili vymýtit zneužívání společného cestovního prostoru (CTA) mezi Irskem, Velkou Británií, Normanskými ostrovy a ostrovem Man. Ten umožňuje britským a irským občanům cestovat bez cestovních pasů.

Prudký nárůst počtu žadatelů o azyl, kteří směřují z Británie do Belfastu a následně do Dublinu, se na začátku tohoto roku stal v Irsku středobodem politického sporu. Ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová uvádí, že počet žadatelů o azyl, kteří do země přicházejí, narostl, využívají právě cestu přes Severní Irsko.

Podle údajů irské vlády počet žádostí o azyl v Irsku vyskočil z necelých 5000 v roce 2019 na více než 17 536 v letošním roce.

Z druhé strany roste na popularitě i cesta přes Irsko do Velké Británie. Pro migranty jde o jakousi luxusní alternativu vůči využívání malých lodí a přeplouvání Lamanšského průlivu. Zločinecké gangy si za nelegální přechod hranic touto cestou účtují až 8000 eur, tedy 200 tisíc korun, píše britský deník.

Doporučované