Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Deník NBC přišel v úterý s informací, že americké ministerstvo obrany zvažuje stáhnout z východní Evropy až deset tisíc vojáků. Před takovým krokem na jednání sněmovní komise pro ozbrojené složky varoval velitel amerických sil v Evropě Christopher Cavoli. „Doporučuji zachovat nynější rozmístění sil,“ prohlásil.
Podle předsedy komise, republikánského kongresmana Mikea Rogerse, by stažení vojáků z Evropy poškodilo národní bezpečnost. S prezidentem Donaldem Trumpem se však shoduje, že je zapotřebí na evropské země tlačit, aby zvýšily výdaje na obranu.
Rogers také naléhal na zástupkyni Pentagonu Katherine Thompsonovou, aby se vyjádřila k setrvání amerických jednotek v Evropě. „Právě procházíme globální revizí stavu sil, v tuto chvíli jsme nepřijali žádné rozhodnutí,“ řekla nejasně.
„Měli byste se soustředit na udržení nárazníkové pozice, kterou máme v Evropě od začátku války,“ oponoval ji Rogers. Podpořil ho i další republikánský kongresman Don Bacon. „Bylo by velkou chybou se stáhnout z Evropy, nyní je čas na odstrašení Ruska. Stažení vojsk by bylo projevem slabosti,“ uvedl.
Nejvíce amerických jednotek ve východní Evropě působí v Polsku. Tamní prezident Andrzej Duda po rozhovorech s americkými představiteli ve středu prohlásil, že ho ujistili, že se stažení vojáků z Polska neplánuje.
Podle zdrojů NBC Trumpova administrativa zvažuje přemístění svých zdrojů z Evropy na Čínu a další její priority. Momentálně se v Evropě nachází asi 80 tisíc amerických vojáků. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 zákonodárci z řad demokratů i republikánů totiž podpořili posílení přítomnosti americké armády na východním křídle NATO. Podle tehdejší administrativy šlo o důležitý signál pro ruského prezidenta Vladimira Putina, že USA jsou odhodlány bránit své spojence v Alianci.