Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Astronomové nalezli známky biologické aktivity na planetě K2-18b, vzdálené 124 světelných let od Země. Označují to za dosud nejpřesvědčivější důkaz existence mimozemského života. Informoval o tom web Financial Times.
Tým z Cambridge, který atmosféru planety zkoumá, tam zřejmě objevil známky dvou molekul, které na Zemi produkuje mořský fytoplankton a bakterie: sloučeniny síry dimethylsulfid (DMS) a dimetyldisulfid.
„Množství tohoto plynu v atmosféře, které odhadujeme, je tisíckrát vyšší než na Zemi. Pokud je spojení s živými organismy skutečné, pak se tato planeta bude hemžit životem,“ uvedl Nikku Madhusudhan, profesor astrofyziky na univerzitě v Cambridge, který výzkum publikovaný v časopise The Astrophysical Journal Letters vedl.
„I ta malá šance, že jsme našli důkaz o existenci oceánu plného života na planetě vzdálené 124 světelných let, je neuvěřitelná. Všichni bychom měli věnovat velkou pozornost tomu, co se bude dít dál,“ dodal pro BBC Robert Massey, zástupce ředitele britské Královské astronomické společnosti (RAS).
Ačkoliv astronomové zatím nehovoří o definitivním důkazu biologické aktivity, označují nová zjištění za přesvědčivá, jelikož žádný známý nebiologický proces nedokáže vysvětlit tak velké množství organických molekul.
Astronomové však zdůrazňují, že k potvrzení těchto výsledků je zapotřebí dalších údajů. „Toto je zatím nejsilnější důkaz, že tam venku možná existuje život. Mohu realisticky říci, že tento signál můžeme potvrdit během jednoho až dvou let,“ řekl vedoucí výzkumný pracovník Astronomického institutu Cambridgeské univerzity Nikku Madhusudhan.
Je to již podruhé, kdy byly v atmosféře planety objeveny chemické látky spojené se životem pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) společnosti NASA. Vesmírný teleskop Jamese Webba je tak výkonný, že dokáže analyzovat chemické složení atmosféry planety na základě světla, které prochází z malého červeného Slunce, kolem něhož obíhá.
Zjištění nicméně nedosahuje úrovně, která je nutná k tomu, aby se dalo považovat za vědecký objev, jak píše web BBC. K tomu si vědci musí být na 99,99999 procenta jisti, že jejich výsledky jsou správné, výsledky ale dosahují pouze 99,7 procenta. Je to však mnohem více než výsledek 68 procent, kterého tým dosáhl před 18 měsíci.