Článek
„Děti, rodiny, staří lidé… Útoky balistických raket a bezpilotních letounů Šáhid na obytné oblasti a hřiště… Nejde o nic jiného než o masakr civilistů. Vždy si budeme pamatovat každého z těch, kteří byli zabiti. Toto je naše společná tragédie a bolest,“ prohlásil po pátečním útoku Rusů na město Kryvyj Rih Oleksander Vilkul, předseda rady obrany města. Výsledkem útoku na město, v němž se narodil prezident Volodymyr Zelenskyj, bylo 19 mrtvých včetně devíti dětí, zhruba 60 dalších lidí pak bylo zraněno.
Místní úřady ve městě v Dněpropetrovské oblasti proto vyhlásily na 7. až 9. dubna třídenní smutek, informoval server Ukrajinská pravda.
Jednou z obětí ruské balistické rakety byl i tříletý chlapeček Timofij, jehož se přítomní svědci marně snažili resuscitovat. Jeho matka Valeria řekla, že už to nezvládli. Ve chvíli, kdy hocha odvážela sanitka, byl už jeho tep sotva měřitelný. V době útoku se Timofij vracel s babičkou z dětského hřiště. Matka byla doma, hned ale vyběhla ke své rodině. „Timofij byl velmi energické dítě, fascinované vesmírem a raketami. Rád sbíral berušky a různé brouky,“ vzpomíná Valeria.
Cílem je zlomit Zelenského
Podle vojenského analytika Alexeje Kopytka lze téměř každodenní útoky na Kryvyj Rih považovat za osobní teroristickou kampaň Vladimira Putina vůči Zelenskému. „Tyto údery necílí na vojenské cíle. Cíl je jasný – zlomit Zelenského osobně, protože toto je jeho rodné město. Já to tak vnímám,“ napsal Kopytko v článku pro Odessa Journal. Podobně se Putin podle něj chová i v případě Charkova, ani tamní obytné budovy nepředstavují žádný vojenský cíl.
Ruské vrahy odsoudilo i mezinárodní společenství, soustrastné vzkazy přicházely na Ukrajinu z celé Evropy. „Celá Evropa se připravuje na víkend, ale Ukrajinci žijí v jiné realitě. Další ruský útok, ale na to si nikdy nezvyknete. Proto musíme urychlit naši podporu Ukrajině,“ napsal například nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans.
„Další bezohledný ruský útok zasáhl přeplněnou obytnou oblast. Rusko pokračuje v ničení Ukrajiny, nemá zájem o mír,“ napsala na síti X Kaja Kallasová, unijní ministryně zahraničí. „Vypálit raketu na dětské hřiště – to není válka, to je zvěrstvo. Myslíme na pozůstalé i na ty, kdo brání svou zemi před ruským terorem. Česko stojí při vás, vzkázal do Kryvého Rihu šéf české diplomacie Jan Lipavský.
Zatímco světové agentury vydaly snímky ležících těl dětí, Rusko přišlo s vlastní verzí události. Podle ministerstva obrany šlo o úder „vysoce přesných raket“, jehož cílem bylo „setkání velitelů jednotek a západních instruktorů“, informovala stanice BBC. V restauraci, kde k údajné schůzce mělo dojít, zemřelo podle Rusů 85 lidí. Důkazy o svém tvrzení Rusko neposkytlo.
Ukrajinci reagovali prohlášením, že Moskva „šíří nepravdivé informace, aby zakryla svůj cynický zločin“. Rusko podle nich odpálilo raketu Iskander-M s kazetovou hlavicí, aby maximalizovalo ztráty na životech. Podle výše zmíněného Vilkula raketa explodovala v obytné čtvrti.
Kryvyj Rih má 600 tisíc obyvatel a leží asi 40 kilometrů od frontové linie. Pro Ukrajince má město zásadní význam jako centrum tzv. Kryvbasu, jednoho z nejvýznamnějších báňských a železářských center Evropy. Ocelárnu ArcelorMittal se mateřská firma rozhodla udržet navzdory těžkostem v provozu. Krátce po ruské invazi byla ocelárna na několik měsíců uzavřena, nyní ale vyrábí i přes časté výpadky elektřiny způsobené ruskými útoky na energetickou infrastrukturu. Elektřinu jí zajišťují dieselové generátory.
Server Kyiv Independent loni informoval, že 233 zaměstnanců ocelárny už bylo během války zabito nebo je pohřešováno.