Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve věku 116 let a 220 dnů zemřel nejstarší člověk na světě, Japonka Tomiko Itókaová. Informovala o tom Gerontologická výzkumná skupina (GRG), která se zabývá výzkumem dlouhověkosti a registruje rekordy v této oblasti. Štafetu po Itókaové převzala o 16 dní mladší Brazilka Inah Canabarrová Lucasová. Japonské úřady v sobotu podle agentury AP informovaly, že Itókaová zemřela 29. prosince v pečovatelském domě ve městě Ašija ve středním Japonsku.
„Paní Itókaová nám po celý svůj dlouhý život dodávala odvahu a naději. Děkujeme jí za to,“ citovala agentura AFP 27letého starostu Ašiji Rjosukeho Takašimu.
Itókaová se narodila 23. května 1908 v japonské Ósace jako druhé ze tří dětí. Na střední škole hrála volejbal a byla prý pověstná čiperností. Ve svých dvaceti letech se vdala a měla dvě dcery a dva syny. Za druhé světové války vedla manželovu textilní továrnu. V roce 1979 ovdověla a začala žít sama, uvedla GRG na svých stránkách.
Aktivní život
Itókaová od té doby například dvakrát vyšplhala na 3 067 metrů vysoký vulkán Ontake, coby osmdesátnice se dvakrát účastnila poutí po 33 chrámech a ve 100 letech bez hole vystoupala po dlouhých kamenných schodech svatyně v Ašiji, připomněla GRG. Zůstali po ní jeden syn a jedna dcera spolu s pěti vnoučaty, doplnila AP.
Japonka se 19. srpna loňského roku stala podle GRG nejstarším člověkem na světě poté, co zemřela 117letá Španělka Maria Branyasová. Když jí tehdy oznámili, že je v čele žebříčku lidí s věkem přesahujícím 110 let, odpověděla Itókaová jednoduše: „Děkuji.“
Nejstarším člověkem na světě se po smrti Itókaové stala 116letá brazilská jeptiška Lucasová s datem narození 8. června 1908. Nejstarší muž na světě João Marinho Neto, který se narodil 5. října 1912, pochází shodou okolností také z Brazílie.
V září žilo v Japonsku více než 95 000 stoletých lidí, 88 procent z nich tvořily ženy, uvádí AFP.