Článek
Skupina jeptišek z Toskánska na internetu sdílí videa i obrázky ze svého života, jež zachycují i jiné aspekty jejich každodenního života než víru.
Takový přístup odsoudil Vatikán, který třináct benediktinek nařkl z toho, že tráví až moc času on-line, a nemohou se kvůli tomu dostatečně věnovat modlení. Rozhodl proto o přeložení jejich abatyše Diletty Fortiové.
Rozhodnutí ji i další jeptišky rozzuřilo a rozhodly se Vatikánu postavit. Fortiová pak v prohlášení uvedla, že se je snaží církev zahanbit obviněním z „neposlušnosti“. Řady svých sester opustit nehodlá, nařízení odmítne a odvolá se přímo k papeži. Po něm bude požadovat, aby ji spravedlivě vyslechl. Příběh jeptišek přinesl deník The Times.
Řeholnice se řídily heslem „uzavřený řád by neměl být vězení“. Dveře kláštera tak otevíraly i cizincům, které zde na několik dní ubytovaly, nebo pořádaly trhy. Takovým aktivitám by ale mohl být v budoucnu konec.
Problémy začaly oficiální kontrolou kláštera, po níž Vatikán poslal jeptiškám dopis vyzývající k přeložení Fortiové. Ta ale na výzvy nereagovala, a tak přišla oficiální výzva k tomu, aby benediktinky zastavily své výdělečné aktivity.
Mohlo by vás zajímat
Dlouholetý tajemník bývalého papeže Benedikta XVI. Georg Gänswein se v nové knize vymezuje vůči současné hlavě katolické církve. Poté, co se na veřejnost dostaly některé pasáže, si ho František předvolal na kobereček.
Jeptišky obvinily diecézi, že používá „zastrašující a výhružný tón“, a požadovaly zrušení příkazu.
Podporu třinácti jeptiškám vyjadřují i lidé na sociálních sítích. „Když děláte něco dobrého, vždycky se najde někdo, kdo vám bude oponovat nelogickou středověkou taktikou,“ napsal podle Timesů jeden z lidí na facebookové stránce kláštera.
„Modlím se za vás – chceme církev, která uznává rovná práva,“ napsal další podporovatel, který tvrdí, že jde o sexismus ze strany církve, protože řada kněžích na sociálních sítích vystupuje.
There's nothing new under the sun, as someone once said. My third Bologna-set novel recounts the (true) story of a medieval convent under siege by the Vatican for the sin of being social https://t.co/JqRagDvpIi @tomkington #rebelnuns #historyrepeatinghttps://t.co/3nGlRKPUkj
— Tom Benjamin (@Tombenjaminsays) February 24, 2023
Jiný podporovatel dokonce přirovnal jeptišky k Ježíšovi. Podle něj šířily ženy Boží slovo navzdory nepřátelství náboženských snobů „uzavřených ve svých čistých chrámech a oddělených od skutečného života“.
Sám papež označil internet za „dar od Boha“. Loni nicméně varoval, že příliš mnoho času stráveného on-line může představovat nebezpečí.