Článek
„Ukrajina předložila vyjednávací skupině svůj návrh dohody, který vykazuje odklon od nejdůležitějších ustanovení zaznamenaných na schůzce 29. března v Istanbulu,“ cituje Lavrova agentura Interfax.
„Taková neschopnost se dohodnout zas a znovu zdůrazňuje skutečné záměry Kyjeva, jeho úmysl prodlužovat a dokonce podkopávat rozhovory tím, že se odchylují od dosažených dohod,“ prohlásil Lavrov.
Podle šéfa ruské diplomacie Ukrajinci v istanbulském dokumentu „jasně uvedli, že budoucí bezpečnostní záruky Ukrajiny se nevztahují na Krym a Sevastopol“, píše ruská tisková agentura s odkazem na ukrajinský poloostrov, který Moskva anektovala v roce 2014, a tamní město. V novém návrhu toto prohlášení chybí, tvrdí Lavrov.
Dále mimo jiné sdělil, že nový ukrajinský návrh předpokládá možnost pořádat vojenská cvičení na území Ukrajiny za účasti zahraničních kontingentů se souhlasem většiny zemí, které budou jejími bezpečnostními garanty, přičemž Rusko v této souvislosti není zmíněno.
V istanbulském dokumentu se však podle něj hovoří o „souhlasu všech garantujících států, včetně Ruska“. Podle agentury Reuters Lavrov zároveň řekl, že Moskva bude navzdory „nepřijatelným“ prvkům v novém návrhu dohody pokračovat v rozhovorech a prosazovat své vlastní požadavky.
Kreml mezitím sdělil, že mírové rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem nepostupují tak rychle, jak by si prý Rusko přálo. Obvinil zároveň Západ, že se snaží jednání mařit tím, že se zaměřuje na obvinění z válečných zločinů, které Moskva popírá, podotkla agentura Reuters.
„Účastníci porady posoudili průběh pokračující speciální vojenské operce a také rozhovory mezi ruskou a ukrajinskou delegací. Zdůraznili také nezbytnost aktivních protiopatření proti informačním a dalším diverzím ukrajinské strany, jaká měla místo ve městě Buča,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS o čtvrtečním jednání hlavy státu s členy bezpečnostní rady, včetně předsedy vlády, předsedů obou komor parlamentu, šéfa prezidentské kanceláře, ministrů vnitra, obrany a zahraničí, šéfů tajných služeb FSB a SVR.
Jeden z ukrajinských vyjednávačů a současně poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak komentář ruského ministra zahraničí odmítl. Agentuře Reuters řekl, že Lavrov není přímo zapojen do jednání a jeho výroky mají „čistě propagandistický význam“.
Ministrova slova je podle něj zapotřebí vnímat ve světle ruských snah odvést pozornost světa od toho, co se stalo v ukrajinském městě Buča. Zprávy o vraždění civilistů v Buči během ruské okupace města vyvolaly rozhořčení u ukrajinských i západních představitelů.
Ukrajinští představitelé už dříve označili rozhovory za potřebné, ale zároveň řekli, nejsou ochotni se vzdát své suverenity a územní celistvosti, podotkl Reuters.
K mírovým rozhovorům mezi Ukrajinou a Ruskem se ve čtvrtek vyjádřil rovněž lídr sousedního Běloruska, odkud část ruských vojsk na Ukrajinu 24. února zaútočila. „Nelze uzavírat žádné separátní dohody za zády Běloruska,“ řekl podle běloruské státní agentury BelTA.
„Jelikož jste nás do toho zatáhli – hlavní západní země – pozice Běloruska musí být přirozeně při těchto jednáních vyslyšena,“ sdělil autoritářský vůdce a spojenec Kremlu.
Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej podle Reuters prohlásil, že Lukašenko se musí účastnit finálního jednání.