Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Saúdské úřady údajně usilovně pracují na tom, aby shromáždily všechny informace o podezřelém útočníkovi na trhy v Magdeburku, Talebu A. Snaží se přispět „všemi možnými způsoby“ probíhajícímu německému vyšetřování. Píše to britský server BBC.
Uvnitř impozantních zdí pískové barvy, které připomínají pevnost, panuje na saúdském ministerstvu zahraničí v Rijádu dost možná oprávněný pocit podráždění. Ministerstvo již dříve varovalo německou vládu před extremistickými názory útočníka. Zaslalo čtyři takzvané „verbální nóty“, tři německým zpravodajským službám a jednu ministerstvu zahraničí v Berlíně. Podle Saúdů nepřišla žádná odpověď.
Částečné vysvětlení může spočívat ve skutečnosti, že Taleb A. získal v Německu azyl v roce 2016, rok poté, co tehdejší kancléřka Angela Merkelová otevřela hranice země a umožnila příchod více než milionu migrantů z Blízkého východu. V Německu se usadil o deset let dříve.
Pocházel ze země, kde je islám jediným povoleným náboženstvím, které lze veřejně praktikovat. Byl však velmi neobvyklým občanem. Odvrátil se od islámu, čímž se v očích mnohých stal kacířem. Narodil se v roce 1974 v saudské oáze s datlovými palmami v Hofufu. O jeho životě před tím, než se ve 32 letech rozhodl opustit Saúdskou Arábii a přestěhovat se do Evropy, je známo jen málo.
Saúdové: Obchodoval s lidmi
Na sociálních sítích a na svém účtu na Twitteru (později X) se označoval jako psychiatr a zakladatel hnutí za práva Saúdů, spolu s tagem @SaudiExMuslims. Rovněž založil webovou stránku zaměřenou na pomoc saúdským ženám při útěku z jejich země do Evropy.
Saúdové tvrdí, že obchodoval s lidmi, a vyšetřovatelé ministerstva vnitra, Mabaatheth, na něj údajně mají rozsáhlý spis. V posledních letech se objevily zprávy o tom, že se saúdští disidenti dostali pod nepřátelský dohled saúdských vládních agentů, a to v Kanadě, USA a v Německu.
Není pochyb o tom, že se regionální i státní německé úřady v kauze dopustily několika závažných chyb z nedbalosti. Ať už byly důvody, kvůli kterým dle tvrzení Saúdů neodpovídaly na opakovaná varování před jeho extremismem, jakékoliv, pro svou hostitelskou zemi byl zřejmě nebezpečný.
Jako samostatný problém je třeba zmínit i to, že nouzové přístupové cesty na magdeburské náměstí Alter Markt nebyly ani uzavřeny, ani hlídány, což útočníkovi údajně umožnilo vjet se svým BMW do davu lidí. Německé úřady hájí územní plán trhu a uvádějí, že probíhá vyšetřování minulosti podezřelého. Komplikací je však skutečnost, že přestože je Saúdská Arábie považována za přítele a spojence Západu, má špatné ohlasy v oblasti lidských práv. Až do června 2018 měly saúdské ženy zakázáno řídit. Ženy, které předtím veřejně vyzývaly ke zrušení tohoto zákazu, byly dokonce pronásledovány a vězněny.
Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán, kterému je teprve 30 let, se těší ve své zemi nesmírné popularitě. Zatímco západní představitelé se od něj po jeho údajném podílu na hrůzné vraždě saúdského disidenta Džamála Chášukdžího v roce 2018, kterou korunní princ popírá, do značné míry distancovali, doma jeho oblíbenost stále stoupá.
Pod jeho faktickou vládou se saúdský veřejný život proměnil k lepšímu, muži a ženy se mohou volně stýkat, znovu se otevírají kina, konají se velké sportovní a zábavní akce, dokonce i koncerty západních umělců, jako jsou David Guetta a Black Eyed Peas.
Je tu však jeden paradox. Zatímco saúdský veřejný život vzkvétá, současně dochází k potlačování všeho, co jen naznačuje větší politickou nebo náboženskou svobodu. Za pouhé tweety byly uděleny přísné tresty odnětí svobody v délce 10 a více let. Nikdo nesmí ani zpochybňovat způsob, jakým je země řízena. I v tomto kontextu se zdá, že Německo v případě Taleba A. nezvolilo správné řešení.