Článek
Silné zemětřesení, které v úterý zasáhlo tichomořský ostrov Vanuatu, vážně poškodilo budovy v hlavním městě Port Vila.
Podle agentury AFP, která se odvolává na americkou geologickou službu USGS, zemětřesení o síle 7,3 stupně udeřilo v hloubce 57 kilometrů, asi 30 kilometrů od pobřeží Efate, hlavního ostrova Vanuatu.
Přízemí budovy, v níž sídlí velvyslanectví USA a Francie, bylo rozdrceno pod vyššími patry, sdělil agentuře AFP satelitním telefonem obyvatel Michael Thompson poté, co zveřejnil snímky zkázy na sociálních sítích.
Zemětřesení také zřítilo nejméně dva mosty, řekl muž, který na Vanuatu provozuje zipline. Na jedné silnici se podle něj sesunula půda a zasypala autobus.
„V budovách ve městě jsou lidé. Když jsme šli kolem, byla tam těla. Většina mobilních sítí byla přerušena,“ dodal.
„Právě se rozbíhá záchranná operace. Potřebujeme podporu ze zahraničí, evakuace a kvalifikované záchranáře, takové lidi, kteří mohou operovat při zemětřesení.“
Na videozáznamu, který zveřejnil Thompson a který ověřila agentura AFP, bylo vidět, jak záchranáři v uniformách a zásahová vozidla operují v budově, jejíž střecha se zřítila na několik zaparkovaných osobních a nákladních automobilů, a jejím okolí.
Po zemětřesení bylo vydáno varování před vlnami tsunami, které měly v některých oblastech Vanuatu dosahovat až jednoho metru, ale Tichomořské centrum pro varování před tsunami je brzy zrušilo.
Zemětřesení jsou na Vanuatu, nízko položeném souostroví s 320 000 obyvateli, které se nachází na seizmickém ohnivém kruhu, oblouku intenzivní tektonické aktivity, který se táhne jihovýchodní Asií a napříč tichomořskou pánví, běžná.
Podle výroční zprávy World Risk Report patří Vanuatu k zemím, které jsou k přírodním katastrofám, jako jsou zemětřesení, bouře, záplavy a tsunami, nejvíce náchylné.