Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Svatyně Jasukuni, která se nachází v Tokiu, byla v noci z neděle na pondělí poničena vandaly, informuje zpravodajská agentura AP. Nestalo se tak poprvé. V květnu byl kamenný sloup v Jasukuni posprejován červenou barvou a v červenci byl zatčen podezřelý Číňan.
„Je politováníhodné, že opět došlo k činu, který se snaží znevážit důstojnost svatyně,“ uvedla správa památníku ve svém prohlášení. Svatyně připomíná japonské válečné oběti, ovšem včetně odsouzených válečných zločinců.
Podle japonských médií bylo v pondělí ráno na kamenném sloupu poblíž oblouku svatyně nalezeno graffiti s nápisem „WC“ v čínštině, napsané zřejmě černými fixy. Asijské národy, které trpěly japonskou agresí před druhou světovou válkou a během ní, považují Jasukuni za symbol militarismu. Policie ani šintoistická svatyně nechtěly sdělit podrobnosti, pouze uvedly, že probíhá vyšetřování.
V Jasukuni je pohřbeno 2,5 milionu japonských válečných obětí. Mezi nimi se však nachází také odsouzení váleční zločinci třídy A (v Norimberku spojenci v rámci Tokijského procesu stanovili tři kategorie - třída A: Japonští představitelé obvinění ze zločinů proti míru. Třídy B a C: Obvinění se týkala konvenčních válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, pozn. red.). Mezi pohřbenými je například Hideki Tódžó, japonský generál a politik, který byl v Tokijském procesu odsouzen k trestu smrti za své válečné zločiny.
Do svatyně, budovy se šikmými střechami, se chodí Japonci modlit za své rodinné příslušníky a přátele. Každý rok 15. srpna, v den výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce, se bedlivě sleduje, kteří japonští politici Jasukuni navštěvují, aby se pomodlili za válečné oběti.