Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen ve středu uvítal americké rozhodnutí změnit podobu chystané návštěvy Grónska, které je autonomní oblastí Dánského království, informovala agentura Reuters.
Reagoval tak na to, že největší ostrov planety společně se svojí ženou Ushou navštíví i americký viceprezident J. D. Vance.
Původně se ale počítalo s tím, že „druhá dáma USA“ zavítá i na populární závod psích spřežení, což v Grónsku i Dánsku vnímali jako nátlak v době, kdy prezident Donald Trump opakovaně mluví o tom, že Spojené státy ostrov chtějí za každou cenu.
Delegaci nicméně nakonec povede sám Vance a navštíví jen americkou vesmírnou základnu v Pituffiku na severu Grónska.
Rasmussen změnu programu označil za „velmi pozitivní“. „Navštíví svou vlastní základnu Pituffik a proti tomu nic nemáme,“ řekl veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanici DR.
Pobouření v Kodani
Chystaná návštěva spadá do období, kdy se v Grónsku po parlamentních volbách teprve formuje nová vláda a příští týden se tam navíc uskuteční obecní volby.
„Tato návštěva rozhodně není o tom, co Grónsko potřebuje nebo chce,“ upozornila v úterý dánská premiérka Mette Frederiksenová. „Prezident Trump to myslí vážně. Chce Grónsko. Proto tato návštěva nemůže být vnímána nezávisle na čemkoli dalším,“ poznamenala také před oznámenou změnou programu.
Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes v úterý původní záměr vysvětloval tím, že se delegace bude chtít „poučit o Grónsku, jeho kultuře, historii a obyvatelích“.
Trump naposledy v pondělí zopakoval, že USA by měly Grónsko převzít. Je to podle něj důležité pro národní bezpečnost USA. Největší ostrov světa má geostrategický význam a zároveň disponuje velkým nerostným bohatstvím.
V Grónsku jsou proti
Velká část grónské politické scény uvažuje o nezávislosti na Dánsku, strany se v podstatě neshodnou jen na tom, jak rychle by k tomu mohlo dojít. Otázka je složitá kvůli vysoké finanční závislosti ostrova na Kodani.
Americkou anexi nicméně odmítají, byť jsou otevřené dohodám s USA o těžbě nerostných surovin, rozšiřování turistického ruchu či silnějším diplomatickém spojení.
Proti připojení k USA je i většina obyvatel ostrova, podle lednového průzkumu dánských a grónských médií s ním nesouhlasí 85 procent dotázaných.
Grónsko: základní fakta
- S rozlohou asi 2,17 milionu kilometrů čtverečních je Grónsko největším ostrovem světa.
- Geograficky náleží k Severní Americe, ale politicky, historicky a kulturně má blíž k Evropě.
- Žije tam asi 56 tisíc lidí, z toho 20 tisíc v hlavním městě Nuuku na jihozápadě ostrova.