Článek
Jonathan Glazer natočil film o utrpení židů. Když si za něj v neděli přebíral filmového Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek, mluvil ale o utrpení Palestinců. Režisér židovského původu tak byl první, kdo krvavý konflikt v Pásmu Gazy během slavnostního večera zmínil.
Glazerův film Zóna zájmu sleduje život nacistického velitele Rudolf Hösse, jehož dům stojí těsně za hranicí koncentračního tábora Osvětim. Tam nacisté za druhé světové války zavraždili 1,1 milionu lidí, drtivá většina z nich byli židé. Podle samotného tvůrce snímek ukazuje, kam může v nejhorším případě vést „dehumanizace“.
Právě odlidštění jedné skupiny lidí podle něj provází současné izraelské tažení v Pásmu Gazy. Připomeňme, že Izrael bombardování oblasti a následnou invazi zahájil v reakci na krvavý útok organizace Hamás, která Gazu ovládá, proti Izraeli. Teroristé tehdy zavraždili na 1200 lidí. V důsledku izraelské odvety jich podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem zemřelo už přes 30 tisíc, převážně civilistů.
„Chtěli jsme reflektovat a konfrontovat současnost. Ne říct: ‚Podívejte se, co tehdy provedli.‘ Spíš: ‚Podívejte se, co děláme teď.‘ Náš film ukazuje, co nejhoršího může způsobit dehumanizace,“ řekl britský režisér po tradičním poděkování.
„Stojíme zde jako muži, kteří se staví proti tomu, aby jejich židovství a holokaust byly uneseny okupací, která uvrhla do konfliktu tolik nevinných lidí, ať už jde o oběti (útoku) 7. října v Izraeli nebo o pokračující útok na Gazu,“ citovala agentura ČTK z Glazerova projevu.
Okupací Glazer narážel na pokračující izraelskou kontrolu nad Západním břehem Jordánu a Východním Jeruzalémem, které by podle mezinárodního práva měly spadat pod výlučnou správu Palestinců. Tento stav trvá už od roku 1967. Současná izraelská vláda navíc podporuje stavbu dalších nelegálních židovských osad na Západním břehu.
Američtí konzervativní komentátoři začali Glazerovi spojování současného konfliktu s holokaustem vyčítat. „Naprosto nechutné,“ napsal na sociální síti X známý americký rabín Shmuley Boteach.
„Jonathan Glazer, který si zaslouží ocenění za úžasný film o holokaustu Zóna zájmu, jenž miluji, zradil svůj lid, zneuctil sám sebe a bagatelizoval šest milionů obětí holokaustu, když řekl, že izraelská válka v Gaze krade památku holokaustu,“ pokračoval rabín. Podle něj je cílem války zabránit druhému holokaustu.
Právník zaměřený na oblast lidských práv Arsen Ostrovsky, který často hájí pozici Izraele, pak připomněl oscarový projev Branka Lustiga. Producent snímku Schindlerův seznam sám prošel Osvětimí a v silném vyjádření na ceremoniálu před lety vyzdvihl, jak důležité je nezapomínat na osud zavražděných.
Další pravicový komentátor Ben Shapiro označil Glazera za padoucha. „Sbírá ceny díky tělům anonymních mrtvých židů a ignoruje u toho ty žijící zmasakrované v okolí Gazy genocidními vrahy,“ napsal na X.
Více o letošním ceremoniálu:
Příznivci Glazerovy řeči ale poukazovali, že ho kritici nepochopili. Vychází i z toho, že některá média režisérova slova interpretovala tak, že se on sám vzdává své židovské identity.
„Empatie není hra s nulovým součtem,“ shrnula svou interpretaci Glazerova poselství organizace Breaking the Silence sdružující izraelské veterány kritické vůči pokračující okupaci palestinských území.
Stín války v Gaze se tak trochu nesl celým letošním oscarovým ceremoniálem. Jak upozorňuje BBC, začátek předávání se o něco zpozdil, protože demonstranti požadující příměří v Gaze zablokovali dopravu v okolí místa konání.
Řada hvězd jako zpěvačka Billie Eilish, režisérka Ava DuVernay nebo herci Mark Ruffalo, Mahershala Ali a Ramy Youssef si pak na oblečení připnuli červenou stuhu na znamení podpory Palestincům. Už předtím na 400 amerických umělců v otevřeném dopise vyzvalo prezidenta Joea Bidena, aby se zasadil o zastavení bojů.
Kulturní reportérka serveru Huffington Post Marina Fangová ale poukazuje na to, že jinak jsou hollywoodské hvězdy během letošní sezony předávání cen ohledně konfliktu v Gaze potichu. To může být pro někoho překvapivé vzhledem k tomu, jak často a rádi se jinak tvůrci k politickým otázkám vyjadřují.
„Mlčení je výmluvné a ukazuje, že politické protesty hollywoodských osobností jsou často velmi selektivní,“ napsala Fangová. Několik dalších umělců se za práva lidí v Gaze postavilo na červeném koberci.
Britská BBC pak ve svém výčtu politických symbolů jmenuje pouze jediného člověka, který na ceremoniálu připomněl víc než stovku izraelských rukojmích stále držených teroristy v Gaze. Izraelsko-americký producent Avi Arad přišel se žlutou stužkou na klopě saka, která má právě rukojmí symbolizovat.