Článek
Střety gangů na předměstí haitské metropole Porte-au-Prince přezdívaném Brooklyn si jen v rozmezí 8. až 12. července vyžádaly 234 zabitých či zraněných, informovala v sobotu OSN.
„Vyzýváme odpovědné a podporující toto ozbrojené násilí, aby okamžitě přestali a respektovali životy a živobytí všech Haiťanů, z nichž většina žije v extrémní chudobě,“ uvedl k dění posledních dnů mluvčí lidskoprávní sekce OSN Jeremy Laurence.
Nepokoje propukly mezi dvěma znepřátelenými gangy. Ty nicméně v zemi operují a páchají násilí již několik let. V poslední době ale bojů přibývá. Jen od letošního ledna do června si střety gangů vyžádaly 934 zemřelých a 684 zraněných, uvádí dále OSN. Přibývá také únosů. Jejich terčem jsou prakticky všichni, od vysoce postavených vládních úředníků až po běžné občany. Za uplynulý půlrok jich bylo 680.
#UPDATE Gang violence killed or injured at least 234 people from July 8-12 in Haiti's Cite Soleil, an impoverished and densely populated neighbourhood of the capital Port-au-Prince, the United Nations said Saturday pic.twitter.com/Z7ufxMTXFi
— AFP News Agency (@AFP) July 16, 2022
Při nedávném střetu gangů obyvatelé „Brooklynu“ umírali a trpěli především po zásahu zbloudilých kulek. Situace byla tak vážná, že místní si nemohli dojít pro vodu ani potraviny a museli zůstávat doma, uvádí server France 24. V plechových příbytcích nemohla zasahovat záchranná služba ani policie kvůli podstavu a nedostatečné výbavě.
„Většina obětí nebyla přímo zapojená do gangu, ale stala se přímo jejich terčem. Získali jsme také nové zprávy o sexuálním zneužívání,“ dodal Laurence k obětem násilných střetů.
Situaci uplynulých dnů popsal i vedoucí mise Lékařů bez hranic na Haiti Mumuza Muhindo. „Podél hlavní a jediné cesty, která vede do „Brooklynu“, jsme narazili na mrtvoly, které se buď rozkládají, nebo jsou spálené. Mohou to být lidé zabití při střetech, anebo lidé, kteří se snažili odejít a byli zastřeleni. Čtvrť připomíná skutečné bojiště. Není možné odhadnout, kolik lidí už bylo zabito,“ řekl.
Násilí začalo eskalovat den po prvním výročí atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho (7.července 2021 – pozn. red.). Místní gangy totiž od té doby mezi sebou bojují o území, zatímco vláda se snaží násilí potlačit.
Situace se nicméně na ostrově zhoršuje dlouhodobě. Kromě zločinů proti civilistům ze strany gangů čelí Haiti také rostoucím cenám za potraviny a hladu. Ten se podle Světového potravinového program (WFP) bude nadále zhoršovat. Na vině jsou kromě gangů, které v hlavním městě zablokovaly silnice, což ztěžuje přístup k potravinám, i vysoké ceny jídla a rostoucí inflace.
„Dodávky místních plodin, jako jsou například banány, se do města nemohou po silnicích dostat, protože hrozí, že členové gangů řidiče po cestě zastřelí nebo přepadnou,“ řekl šéf WFP pro Haiti Jean-Martin Bauer.
Haiti se potýká i s nedostatkem paliva. Hlavní palivový terminál, který se nachází v nechvalně proslulém slumu, totiž přerušil provoz, informuje britská BBC. To z paliva udělalo nedostatkové zboží, prudce zvedlo jeho cenu a vyhnalo Haiťany protestovat do ulic.
Čtvrť Cité Soleil je podle červencové zprávy OSN místem, kde se místní potýkají s „extrémním environmentálním bezprávím a akutními problémy souvisejícími s odpadem“. Ten je ohrožuje na zdraví. Ve čtvrti totiž stojí či v době dešťů protéká toxická voda a vyskytují se nebezpečné výpary, mimo jiné i kvůli absenci kanalizačního systému.
Podle OSN žije v haitském „Brooklynu“ na předměstí metropole Port-au-Prince až 400 tisíc lidí.