Článek
V prohlášení Spojené státy americké a Saúdská Arábie uvádí, že „naléhavě vyzývají obě strany, aby vzaly v úvahu zájmy súdánského národa a jeho obyvatel, aktivně se zapojily do jednání o příměří a ukončení konfliktu, které ušetří utrpení súdánského lidu a zajistí dostupnost humanitární pomoci pro postižené oblasti“.
Súdánská armáda stojící na jedné straně potvrdila, že vyslala delegaci na místo již v pátek večer. Proti nim stojící polovojenské milice RSF možnou účast nepotvrdily, uvádí agentura Reuters.
Co se děje v Súdánu?
Súdánský konflikt je vyústěním rostoucího napětí mezi armádním lídrem a hlavou státu Fattahem al-Burhánem a vůdcem RSF Muhammadem Hamdanem Dagalem.
Jak súdánská armáda, tak RSF nicméně zdůraznily, že budou jednat pouze o humanitárních otázkách, nikoli o ukončení bojů, které na rozdíl od předchozích konfliktů zasáhly spíše hlavní město než odlehlé částí země.
Za tři týdny si krvavý spor mezi armádním lídrem a hlavou státu Fattahem al-Burhanem a vůdcem milicí RSF (Jednotek rychlé podpory) Muhammadem Hamdanem Dagalem přezdívaným „Hamedti“ vyžádal minimálně 550 obětí a 4926 zraněných. Data nicméně súdánské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v úterý. Skutečné počty tak mohou být ještě vyšší.
Svědectví Češky
Konec konfliktu ozbrojených složek v Súdánu je v nedohlednu. Z Chartúmu dále prchají tisíce lidí. Přečkat to nejhorší na venkově se rozhodla i Češka Zdena Hasanová. Pro Seznam Zprávy popsala realitu posledních dnů.
Intenzivní boje mezi súdánskou armádou a milicemi RSF propukly 15. dubna. Kromě dopadů tvrdých bojů varuje OSN i před hrozící humanitární krizí. Dostat do některých oblastí pomoc se totiž zatím jeví jako nemožné. Například ve středu – kdy platilo předchozí vyhlášené příměří – bylo šest humanitárních konvojů směřujících do západního Dárfúru vyrabováno. Bezpečně nemohly vozy projet i kvůli leteckým náletům v Chartúmu, uvedl německý server Deutsche Welle.
Podle agentury Reuters nedošlo v sobotu v časných ranních hodinách v Chartúmu a jeho okolí k žádným přestřelkám.