Článek
Žoldnéřská Vagnerova skupina získala od začátku invaze na Ukrajinu z nelegální těžby zlata v Africe více než 2,5 miliardy dolarů (v přepočtu přibližně 60 miliard korun), s odvoláním na nedávno zveřejněnou zprávu Světové rady pro zlato (WGC) o tom informovala britská rozhlasová síť LBC.
Dokument nazvaný Silence is Golden, na němž se podílel bývalý místopředseda britské vlády Dominic Raab, podrobně popisuje, jak finance z nezákonné těžby zlata v Africe směřují na podporu ruského válčení.
Penězi také podporují svoji činnost v afrických zemích, kde se jim už od roku 2018 daří zajišťovat si přístup k přírodním zdrojům, a to navzdory rozsáhlým obviněním z porušování lidských práv, včetně mučení a vražd.
Zpráva uvádí, že odvětví ASGM (tedy řemeslná a malá těžba zlata, pozn. red.), které je podle odhadů zodpovědné za pětinu ročních dodávek zlata a zaměstnává přibližně 80 procent lidí v oboru, je terčem útoků zločineckých gangů, ozbrojených skupin a zkorumpovaných úředníků, což představuje „skutečné a aktuální nebezpečí pro mezinárodní bezpečnost“.
Dále podle zprávy nezákonná těžba zlata financuje nejen konflikty, ale také podporuje občanské války, organizovaný zločin a extremismus, z čehož těží skupiny, jako jsou Islámský stát a al-Káida v oblasti Sahelu.
Yesterday at Chatham House, I launched a report for @GOLDCOUNCIL on the growing security threats from the violent exploitation of artisanal gold miners. You can read it here.👇https://t.co/hNFXgRHtGn pic.twitter.com/UEKSjz0iZu
— Dominic Raab (@DominicRaab) November 19, 2024
Aktivní v subsaharské Africe
Jak Seznam Zprávy psaly už v minulosti, přítomnost ruských žoldnéřů z Vagnerovy skupiny v subsaharské Africe je už několik let známou skutečností.
Intenzivní prohlubování partnerství a byznysových aktivit, především se zeměmi Sahelu, nadále posiluje právě od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Hlavní motivací vagnerovců je hon za zisky z těžby nerostných surovin a získání dalších finančních prostředků, mimo jiné pro další vojenské operace.
A klíčovou komoditou je zlato, jež podle zjištění analytiků z výzkumného programu The Blood Gold Report získávají ze tří spřátelených zemí: Středoafrické republiky, Mali a Súdánu.
Vagnerovci v Sahelu
Nově zveřejněné náborové video vagnerovců vyobrazuje africké operace jako technologicky pokrokové a málo rizikové, ale i přesto žoldnéři utrpěli v červenci velké ztráty.
Při přepadení poblíž malijských hranic s Alžírskem zahynulo nejméně 44 jejich příslušníků spolu se spojenci malijských jednotek. Náborové video je zakončeno sloganem „Jsme tam, kde nás Rusko potřebuje“ spolu s naskenovatelným kódem „Africa Corps“.
V současné době má skupina vagnerovců v Mali podle odhadů přibližně 1500 žoldáků, v Burkině Faso 400 a v Nigeru 100 žoldáků. I přes neúspěchy však africká expanze vagnerovců pod kontrolou Kremlu a začleněním do ruského ministerstva obrany pokračuje.