Článek
Ruští žoldnéři rozmístění v africkém Mali se účastnili masakrů, při nichž přišly o život stovky civilistů. Západní politici se až dosud zdráhali jmenovat viníky hromadných vražd v pouštní zemi. Svědci, malijští kmenoví vůdci, diplomaté i analytici však shodně ukazují na Vagnerovce, ruskou žoldnéřskou skupinu vedenou blízkým spojencem Vladimira Putina.
Dokumenty, které se dostaly do rukou reportérům britského listu The Guardian, odhalují přítomnost Vagnerovců na společných misích s malijskými vojáky, při nichž bylo zabito mnoho bezbranných lidí – neziskové organizace mluví o celkem 456 zabitých civilistech během devíti různých incidentů od letošního ledna do poloviny dubna.
Vůbec nejhorší masakr se odehrál v březnu ve vesnici Moura, která byla pod kontrolou islamistů. Během čtyřdenní vojenské operace tam bylo zabito mezi 350 až 380 muži.
V zemi je 600 až 1000 Vagnerovců
Minulý týden vyšlo najevo, že při bojích u města Hombori v centrální části země zahynul jeden nebo dva Vagnerovci, kteří doprovázeli malijské síly během operace proti tamním islamistům. Asi třicetiletý Rus byl podle uniklých armádních dokumentů zraněn při výbuch miny a po odvozu do nemocnice ve městě Sevare zemřel. Malijská armáda poté zahájila palbu do davu na tržišti.
Oficiální verze Malijců zní ale jinak – Rusové slouží v jejich zemi jen jako instruktoři a poradci a žádných bojových operací se neúčastní. Smrt jednoho ze žoldnéřů armáda odmítla a uvedla jen, že při pečlivě řízené vojenské operaci zabila 18 teroristů.
Britští představitelé oslovení deníkem The Guardian mluví o „výrazném zhoršení situace v oblasti lidských práv“ v Mali v posledních měsících, které odpovídá době, kdy v zemi působí Vagnerovci. Ty si najala vojenská junta za cenu zhruba 10 milionů dolarů měsíčně, odhadují experti. V Mali působí asi šest stovek až tisíc mužů.
#UPDATE Rights groups have accused Malian forces of a civilian massacre in Moura, a village in Mali's rural Mopti region
— AFP News Agency (@AFP) April 8, 2022
Russia's foreign ministry dismissed those allegations Friday as "disinformation," and denied that Russian mercenaries were involved pic.twitter.com/vk8mPn4bF9
„Stejně jako zvýšila přítomnost ruských žoldnéřů porušování lidských práv ve Středoafrické republice v roce 2021, vidíme to samé i nyní v Mali,“ řekl pod podmínkou anonymity britský diplomat.
Svědci zahlédli Vagnerovce na společných hlídkách s malijskými vojáky na mnoha místech: Rusové se pohybují podél hranic s Burkinou Faso a Nigerem, na západní hranici s Mauretánií i na severu země, například v Timbuktu. Vagnerovci také pilotují helikoptéry malijské armády a dodávají bojovníky do větších bojových operací, jako byla únorová ofenziva proti islamistům.
Vyšetřování OSN Rusko zablokovalo
Na začátku března zůstalo po operaci malijské armády ve městě Niono v centrálním Mali 30 mrtvých těl. Místní svědci vypověděli, že tyto civilisty zabili Malijci společně s Rusy – nejdřív je svázali, zavázali jim oči a pak je zastřelili.
Po největším masakru ve výše zmíněné vesnici Moura místní lidé vypovídali, že vojenskou operaci řídili „bílí muži mluvící divným jazykem“.
Analytik Héni Nsabia z neziskové organizace ACLED specializující se na ozbrojené konflikty uvedl, že 60 až 100 zabitých patřilo k islamistickým extremistům, zbytek obětí ale tvořili civilisté.
Rezoluci volající po nezávislém vyšetřování v Radě bezpečnosti OSN Rusko zablokovalo a malijská junta zabránila tomu, aby se do země vydal tým OSN.
USA a další země se domnívají, že Vagnerovce financuje Jevgenij Prigožin (více zde), byznysmen blízký Putinovi. Ten reportérům vzkázal, že o masakrech v Mali nic neví. „Jakýkoliv terorista zabitý malijskou armádou je Západem vydáván za civilistu… A co se týče údajných zvěrstev, ty jsem nespáchal ani já, ani muži, které znám, ani malijská armáda,“ napsal.