Hlavní obsah

V Zimbabwe podle médií zatkli Čecha kvůli kritice dodávek vody a elektřiny

Foto: Shutterstock.com

Trh v zimbabwském městě Masvingo, ilustrační fotografie

Policie v zimbabwském městě Masvingo zatkla českého turistu, když natáčel video, ve kterém v angličtině líčil špatnou ekonomickou situaci a výpadky dodávek elektřiny a vody v zemi. Podle soudce Čech spáchal závažný trestný čin.

Článek

Český turista v zimbabwském městě Masvingo natáčel video, ve kterém popisoval a zachycoval špatnou ekonomickou situaci v Zimbabwe. Policisté, kteří poblíž zasahovali u dopravní nehody, mužovy komentáře zaslechli a zatkli ho za šíření nepravd. Informovaly o tom weby News24 a Zimlive, podle kterých dotyčnému hrozí až 20 let vězení. Česká diplomacie dnes potvrdila ČTK, že o případu ví a že se jím zabývá.

Soudce zamítl žádost o propuštění zadrženého na kauci, protože je podle něj pravděpodobné, že vzhledem k propustnosti hranic by ze země uprchl, napsal zimbabwský web Zimlive. Podle soudce Čech spáchal závažný trestný čin; obvinění z šíření nepravd přitom soud překvalifikoval na šíření nepravd s úmyslem podněcovat veřejnost. Čechův advokát tvrdí, že jeho klient byl obviněn na základě zákona, který byl zrušen. Během soudního slyšení v soudní budově podle médií vypadl proud, což na galerii pro veřejnost vyvolalo smích, a advokát prohlásil, že přerušování dodávek elektřiny a vody jsou v Masvingu skutečností.

„Můžeme potvrdit, že v Zimbabwe byl vzat do vazby český občan. Jeho případ řeší zastupitelský úřad v sousední Zambii, který se na detaily případu nótou dotázal zimbabwského ministerstva zahraničí,“ sdělila dnes ČTK mluvčí Černínského paláce Mariana Wernerová. Zároveň uvedla, že český diplomat se příští týden do Zimbabwe vydá, aby dotyčného navštívil a aby se zúčastnil hlavního soudního líčení. To se má konat 16. srpna. Turista podle jihoafrického webu News24 minulý víkend zahájil hladovku a dožadoval se setkání se zástupci České republiky.

Zimbabwská policie v červenci poslala za mříže více než 80 občanů, mimo jiné politických aktivistů. Dalších 44 aktivistů z řad studentů skončilo minulý měsíc ve vězení za údajně nezákonné shromáždění. Velvyslanectví západních zemí v Harare podobná zatýkání kritizovala. Vedoucí misí zemí Evropské unie vyzvali místní úřady, aby dodržovaly základní svobody v souladu s zimbabwskou ústavou a mezinárodními závazky v oblasti lidských práv,“ napsal News24.

Zimbabwe je letos hostitelskou zemí summitu Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), který je naplánován na 17. srpna. Vládní strana Jihoafrické republiky Demokratická aliance minulý týden navrhla, aby se summit kvůli porušování lidských práv v Zimbabwe konal jinde.

Doporučované