Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V USA bylo v letošním lednu nejméně 770 000 lidí bez domova, tedy v azylových domech, dočasném bydlení nebo nemělo žádné přístřeší. Meziročně se jejich počet zvýšil o 18 procent a dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2007, kdy jej federální vláda začala evidovat.
Údaje jsou však pravděpodobně podhodnocené, protože nezahrnují osoby dočasně ubytované u rodiny a přátel, takzvané „rodinné bezdomovce“. Úřady navíc upozornily, že jsou téměř rok staré a že se od provedení průzkumu změnily jak nájmy, tak situace na hranicích USA, píše BBC.
Celkově se počet rodinných bezdomovců oproti předchozímu roku zvýšil o 39 %. Na 13 místech, která uvedla, že byla silně ovlivněna migrací, se pak více než zdvojnásobil. Zpráva nicméně zaznamenala i některé pozitivní trendy. Počet bezdomovců mezi vojenskými veterány klesl o 8 %. V Los Angeles, které má jedny z nejvyšších nákladů na bydlení v zemi, se počet bezdomovců snížil o pět procent, což je první pokles za posledních sedm let, uvedli úředníci ministerstva.
Dále se snížil počet bezdomovců v Dallasu během dvou let o 16 % a okres Chester nedaleko Filadelfie v Pensylvánii zaznamenal během pěti let pokles o 60 %. Podle úředníků se tak stalo díky právním a vzdělávacím programům, zvyšujícímu se počtu dostupných bytů a úsilí o prevenci bezdomovectví zaměřenému na migrující pracovníky.
V posledních letech se do USA pokoušel dostat rekordní počet žadatelů o azyl a od konce roku 2022 republikánští guvernéři v Texasu a na Floridě posílali desítky tisíc migrantů do měst ovládaných demokraty, jako je New York, Chicago a Denver, kde byli mnozí ubytováni v dočasných přístřešcích.
Zpráva říká, že od lednového sčítání bezdomovců klesl počet nezákonných překročení hranic USA o více než 60 %, a úřady v několika velkých městech tak začaly uzavírat přístřešky pro migranty. Do sčítání bylo zahrnuto také více než 5200 osob, které spaly v nouzových přístřešcích na Havaji po ničivých požárech na ostrově Maui v srpnu 2023.