Hlavní obsah

Thajsko legalizovalo sňatky osob stejného pohlaví

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Přijetím zákona o rovnosti manželství se Thajsko stává první zemí v jihovýchodní Asii a třetí v Asii, která po Tchaj-wanu a Nepálu legalizuje manželství osob stejného pohlaví.

Článek

V Thajsku začal platit zákon, který legalizuje sňatky osob stejného pohlaví a staví je naroveň manželství. Mnoho LGBT+ párů v Thajsku dnes podle agentury AP zamíří na úřad, aby své manželství zaregistrovaly.

Očekává se, že se ve čtvrtek až 300 párů nechá oddat na celodenní slavnosti v nákupním centru v Bangkoku. Další stovky lidí svá manželství zapíšou na okresních úřadech po celé zemi.

Aktivisté uvedli, že doufají, že během dneška bude uzavřeno nejméně 1448 sňatků osob stejného pohlaví, a to s odkazem na článek 1448 občanského a obchodního zákoníku, který prošel legislativní úpravou. Thajský návrh zákona o rovnosti manželství, který prošel oběma komorami parlamentu, změnil článek 1448 tak, že slova „muž a žena“ a „manžel a manželka“ nahradil slovy „jednotlivci“ a „manželští partneři“. Jeho cílem je poskytnout LGBT+ párům plná právní, finanční a zdravotní práva.

Doposud ve světě umožňovalo sňatky lidí stejného pohlaví na celostátní úrovni 37 zemí světa, v celé Evropě je těchto států 22, v Evropské unii 16. Thajsko je nyní 38. zemí.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily stejnopohlavní sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie, Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo, Malta, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Andorra, Estonsko, Řecko a Lichtenštejnsko.

V ČR je pro stejnopohlavní páry možné jen registrované partnerství. Od 1. ledna ale Česká republika rozšířila práva těchto osob na většinu práv, jaká mají v manželství muž a žena, krom adopce. V ČR je podle nové úpravy možné osvojení dítěte jen v případě, že jeho biologickým rodičem je jeden z partnerů.

Doporučované