Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V súdánském městě Fášir v Severním Dárfúru zabily od května polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) nejméně 782 civilistů a dalších 1143 lidí zranily. Informovaly o tom v pátek agentury s odkazem na zprávu OSN. Fášir, který jednotky RSF obléhají osm měsíců, je poslední velké město v oblasti, jež není pod jejich kontrolou.
Obléhání a neustálé boje ničí životy lidí každý den, uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk ve svém prohlášení. „Tato alarmující situace nemůže pokračovat. RSF musí skončit tuto strašlivou operaci,“ dodal.
Vyšetřování OSN stojí na rozhovorech s 52 lidmi, kterým se podařilo z města uprchnout. Zatímco RSF pravidelně bombarduje hustě obydlené oblasti, armáda provádí nálety a dělostřelecké bombardování, upozornil Úřad OSN pro lidská práva.
Minulý týden tak například RSF zaútočily na hlavní nemocnici ve městě. Během bombardování zahynulo devět lidí a 20 jich bylo zraněno, uvedl Türk. Ve středu jednotky zaútočily na nemocnici a další části města znovu. Tentokrát zahynulo podle prodemokratických aktivistů deset lidí.
Takové útoky na civilisty lze přirovnat k válečným zločinům, uvedla OSN. Válka mezi súdánskou armádou vedenou generálem a faktickým vládcem země Abdal Fattáhem Burhánem a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) bývalého Burhánova zástupce Muhammada Hamdana Dagala se rozhořela loni v dubnu. Obě válčící strany popírají, že by úmyslně útočily na civilisty. Naopak se vzájemně obviňují, že to druhá strana si ve Fáširu a okolí vybírá civilisty za svůj cíl.
V súdánské občanské válce podle OSN dosud zahynulo nejméně 20 000 lidí a desetitisíce dalších byly zraněny. Podle aktuálních dat Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) muselo od začátku bojů opustit své domovy více než 12 milionů lidí. Dalších 26 milionů čelí akutnímu hladu.