Článek
Ruský vojenský soud vyměřil tresty vězení od dvanácti a půl do 18 let pěti lidem, kteří byli obviněni, že loni v dubnu zapálili zařízení na železnici a také vrtulník Ka-32 na moskevském letišti Ostafjevo. Skupina podle obžaloby jednala na pokyn neznámých lidí blízkých ukrajinské vojenské rozvědce HUR, uvádějí ruská média.
O zničení vrtulníku v Moskvě tehdy informovala ukrajinská vojenská rozvědka, která také zveřejnila záběry ze zapálení stroje. K zodpovědnosti za tento čin se ale přímo nepřihlásila.
Úřady obvinily pětici mladých lidí ze sabotáže a z teroristického činu v organizované skupině, za což jim hrozilo až 20 let vězení. Podle rozsudku si dvaadvacetiletý Nikita Bulgakov má odpykat 18 let, jeho vrstevník Stanislav Chamidullin a jednadvacetiletý Roman Jakovec 17,5 roku, dvaadvacetiletý Daniil Jamskov 17 let a dvacetiletá Anastasija Močalinová 12,5 roku. Za zapálení vrtulníku měli podle obžaloby slíbenou odměnu tři miliony rublů (asi 810 tisíc korun), napsal server BBC News.
Byl to stroj na hašení požárů, tvrdí Rusové
Vrtulník podle ukrajinské rozvědky používala ruská armáda při svém tažení proti Ukrajině při podpůrných operacích. Ruská média tvrdí, že šlo o stroj, který sloužil k hašení požárů. Vrtulníky Ka-32 se využívají k přepravě osob či nákladu, k pátracím a záchranným operacím při humanitárních katastrofách nebo i k hašení požárů.
Letiště Ostafjevo, které původně vytvořila sovětská tajná policie NKVD, podle rozvědky využívá ruské ministerstvo obrany společně s firmou Gazpromavia. Ta patří pod plynárenský podnik Gazprom. Podle dostupných informací slouží letiště pro civilní i vojenské lety.
Ruské úřady spojují četné útoky na letadla a železnice se sabotážními skupinami řízenými Ukrajinou s cílem narušit válečné úsilí Ruska, uvedla agentura Reuters. Rusko už čtvrtým rokem vede válku proti sousední zemi.
Kadeřnice dostala pět let vězení za příspěvek na sítích
Portál BBC News informoval ještě o jednom verdiktu: Soud v Petrohradě za protiválečné příspěvky na sociálních sítích dnes poslal na pět let a dva měsíce do vězení kadeřnici Annu Alexandrovovou.
Původně jí obžaloba přisuzovala osm příspěvků pod různými jmény, ale nakonec jí lingvistický znalecký posudek přisoudil jen jeden příspěvek. Ten podle úřadů obsahoval „úmyslně nepravdivé informace“ o invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
Sama kadeřnice vinu nepřiznala a hájila se, že k mobilnímu telefonu, na kterém byly příspěvky napsány, mělo přístup více lidí. Tvrdila také, že ji pomluvila sousedka na chatě, se kterou se pohádala. Obžaloba pro ni žádala osm let vězení.