Článek
Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na vytvoření koaliční vlády. Na tiskové konferenci to ve středu potvrdil příští německý kancléř Friedrich Merz.
Německo podle něj dostane silnou a akceschopnou vládu, která bude reformovat a investovat, učiní zemi bezpečnější a hospodářsky silnější. Evropa se podle Merze bude moci na Německo spolehnout.
Konzervativci předáka Friedricha Merze, který se stane příštím německým kancléřem, vyhráli únorové předčasné parlamentní volby. Ke spolupráci přizvali sociální demokraty končícího kancléře Olafa Scholze, kteří skončili ve volbách až na třetím místě. Koaliční jednání začala v polovině března.
Merzova strana a sociální demokraté mají ve Spolkovém sněmu většinu 328 poslanců z 630. Podle německých médií bude mít Křesťanskodemokratická unie (CDU) ve vládě sedm křesel, bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) tři a SPD pět.
Strany se dohodly mimo jiné na další podpoře Ukrajiny, která se už více než tři roky brání ruské invazi, na další spolupráci se Spojenými státy, ale také na zpřísnění migrační politiky a podpoře německého hospodářství.
K posledním sporným tématům patřily daně. Zatímco SPD je chtěla zvýšit pro lidi s nejvyššími příjmy, konzervativci byli proti a chtěli naopak zrušit takzvanou solidární daň. Podle Bildu se podařilo spor kolem daní vyřešit.
Jak si strany rozdělí ministerstva
List také uvedl, že už jsou rozdělena i důležitá ministerstva: sociální demokracie by měla dostat ministerstvo financí, spravedlnosti a obrany. Mohlo by to znamenat, že ve funkci zůstane v Německu oblíbený ministr obrany Boris Pistorius.
CDU/CSU bude mít podle Bildu v gesci ministerstvo vnitra, čímž bude mít větší vliv na migrační politiku, a také ministerstvo zahraničí. Konzervativec byl ministrem zahraničí naposledy v letech 1961 až 1966.
Těsně po volbách Merz avizoval, že chce mít vládu sestavenou do Velikonoc. Sociální demokraté ovšem chtějí nechat o vstupu do vlády hlasovat členskou základnu, což zabere deset dní. Schválit musí koaliční dohodu předsednictvo CSU, CDU chce nechat hlasovat malý stranický sjezd. Je tak pravděpodobné, že se Merz kancléřem nestane do Velikonoc, ale až na začátku května. Podle agentury DPA by mohl Spolkový sněm předáka CDU/CSU do čela německé vlády zvolit 7. května.
Nová německá vláda chce prohloubit vztahy s Českem
V koaliční smlouvě zástupci CDU/CSU s SPD zmiňují, že chtějí rozvinout dopravní spojení s Českem a posílit také Česko-německý fond budoucnosti. Pravděpodobný příští kancléř Friedrich Merz už před únorovými volbami říkal, že chce rozvíjet vztahy se zeměmi ve střední a východní Evropě.
„Centrální části dopravní infrastruktury do Polska a České republiky urychleně rozvineme,“ uvádí se v části koaliční smlouvy věnované dopravě. Strany v ní slibují, že k tomuto účelu co nejrychleji poskytnou potřebné finance.
Ke zlepšení spojení s Českem a Polskem vyzývali vyjednavače o budoucí vládě v minulých týdnech mimo jiné východoněmečtí politici z CDU včetně saského premiéra Michaela Kretschmera, ale i řada bavorských politiků. Spolkové země Sasko a Bavorsko s Českem sousedí.
Česká republika je v koaliční smlouvě zmiňována také v souvislosti s Česko-německým fondem budoucnosti, který vzešel z Česko-německé deklarace z roku 1997 a rychle se stal klíčovým aktérem česko-německého sbližování. „Fondy budoucnosti s Českem, Řeckem a Itálií a také Nadaci pro německo-polskou spolupráci chceme posílit,“ stojí v koaliční smlouvě.
O zájmu na prohloubení spolupráce s Českem - včetně rozvoje dopravní infrastruktury - ujistil už před volbami Merz také českého prezidenta Petra Pavla, se kterým se setkal v únoru na okraj Mnichovské bezpečnostní konference.