Článek
Německo se po Belgii stává druhou zemí, která pro nakažené opičími neštovicemi vyhlásila karanténu. Nakažení i lidé, co s nimi byli v blízkém kontaktu, se budou muset izolovat nejméně tři týdny. Mezi lidi by infikovaní rovněž neměli dříve, než jim opadají strupy, informoval o tom německý časopis Focus.
Podle ministra zdravotnictví se už nemocní s tímto typem virových neštovic objevili v několika spolkových zemích, a německá vláda proto objednala 40 000 dávek vakcíny Imvanex proti této nemoci, aby byla připravená na případné vypuknutí epidemie.
Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler uvedl, že se zatím v Německu objevilo pět případů nákazy opičími neštovicemi, všichni nemocní jsou muži. Nemocné ohlásily spolkové země Bavorsko, Sasko-Anhaltsko, Bádensko-Württembersko a Berlín.
„V rané fázi epidemie je třeba reagovat rychle a rázně,“ řekl Lauterbach. „Z toho, co o opičích neštovicích víme, ale nejde o začátek žádné nové pandemie,“ dodal. Pro obyvatele podle něj představuje virus jen malé riziko. Wieler zdůraznil, že nemoc není snadno přenosná.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oznámila, že eviduje 131 potvrzených případů opičích neštovic a 106 podezření na tuto nemoc v 19 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje. První případ nemoci se objevil i v Česku.
Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. Poprvé byly zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech minulého století a nyní se vyskytují zejména v částech střední a západní Afriky. Mezi příznaky patří horečka a charakteristická hrbolatá vyrážka.