Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Současný typ viru se přenáší pohlavním stykem, existují ale důkazy, že se mutace může šířit i při těsném kontaktu z kůže na kůži. U nové varianty viru navíc podle světových zdravotnických odborníků hrozí jeho mezinárodní šíření a byl označen za „dosud nejnebezpečnější variantu“.
Celosvětovou epidemii viru mpox se v roce 2022 podařilo dostat pod kontrolu díky očkování ohrožených skupin. V Demokratické republice Kongo je však špatný přístup k vakcínám a léčbě, místní zdravotníci proto varují, že by se virus mohl dostat do dalších zemí.
„Člověk s lézemi (oblast v orgánu či tkáni, která je narušena v důsledku zranění nebo onemocnění, pozn. red.) může projít přes hranice, protože neexistují žádné kontroly. Nemoc se proto může dostat přes letiště,“ řekl Leandre Murhula Masirika z ministerstva zdravotnictví v provincii Jižní Kivu – jedné z nejhůře postižených oblastí v Kongu. „Máme velké obavy, že to způsobí další škody,“ dodal.
Laboratorní testy vzorků viru z této oblasti nedávno odhalily novou mutaci mpox, která viru pomáhá v dalším šíření mezi lidmi. V hornickém městě Kamituga, kde se virus dle předpokladů rozšířil mezi sexuálními pracovnicemi v září roku 2023, případů přibývá. Mezi nakaženými jsou nyní i školáci. Zdravotníci ošetřují pacienty, ale i celé domácnosti. Nový kmen byl zjištěn i v několika městech podél hranic, včetně města Goma, které hraničí s Rwandou.
Případů neštovic v Kongu přibývá již několik desetiletí. Podle oficiálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se v zemi letos vyskytlo téměř 8000 případů, z toho 384 nemocných zemřelo. Téměř polovina z obětí byla mezi dětmi mladšími 15 let. WHO dodává, že vir představuje „obnovené riziko mezinárodního šíření, které může potenciálně vést ke zvýšenému riziku závažných onemocnění“.
Jak je to s neštovicemi
Opičí neštovice neboli Monkeypox je onemocnění vyvolané virem rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. Do rodu Orthopoxvirus patří také virus varioly, způsobující pravé neštovice (Smallpox), který byly Světovou zdravotnickou organizací v roce 1980 prohlášeny za vymýcené, a to díky eradikačnímu programu, který začal v roce 1966.
Plané neštovice neboli Chickenpox jsou typickým dětským onemocněním. Původcem planých neštovic je herpetický virus Varicella zoster patřící do rodu Varicellovirus. Virus Varicella zoster, kromě planých neštovic způsobuje taktéž i pásový opar.