Článek
Měli tu dohlížet na mírové soužití mezi Arménci a Ázerbájdžánci, během své mise však našli smrt. Ruská média informují o zabití zatím neupřesněného počtu členů ruské mise v Náhorním Karabachu.
Muži zemřeli ve středu 20. září, když se jejich vozidlo při návratu z pozorovacího stanoviště u vesnice Džanjatag dostalo pod palbu z ručních zbraní. Úřady dosud nezveřejnily, kolik lidí autem cestovalo. Byl však mezi nimi zástupce velitele kontingentu Ivan Kovgan.
Ruský server RBC o Kovganově smrti informuje s odkazem na web petrohradského klubu veteránů vojenského námořnictva. Kovgan totiž přes svým působením v Náhorním Karabachu zastával funkci zástupce velitele flotily ponorek Severního námořnictva Ruské federace.
O úmrtí informovaly také murmanské servery Bi-Port a SeverPost, podle kterých důstojník zemřel tři dny před svými 50. narozeninami.
Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev, jehož země ofenzivu v Náhorním Karabachu provedla, se ve čtvrtek během telefonického rozhovoru omluvil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Slíbil, že poskytne materiální pomoc rodinám padlých.
„Během rozhovoru bylo zdůrazněno, že bude provedeno nejpečlivější vyšetřování incidentu a všichni viníci budou potrestáni. V souvislosti s tím jsou generální prokuratury obou zemí v úzkém kontaktu,“ stojí ve zprávě na webu Kremlu.
Ruské státní agentury RIA Novosti a TASS s odvoláním na své zdroje na ministerstvu obrany píší, že osoby podezřelé z ostřelování ruských mírových sil v Karabachu už byly zadrženy. Podle zdrojů ruských agentur byl také velitel dotčeného sboru vojáků zbaven svých povinností.
Respektovaný vojenský analytik Rob Lee z amerického think-tanku Foreign Policy Research Institute upozornil na sociální síti X, že se podobný incident stal už v roce 2020, kdy Ázerbájdžán sestřelil ruský vrtulník, který doprovázel ruský konvoj poblíž hranic s ázerbájdžánskou Nachičevanskou autonomní republikou. Tehdy zahynuli dva členové posádky, další se zranil.
V roce 2020 během šestitýdenních bojů svedených s Arménií dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které má od té doby v oblasti asi 2000 vojáků v roli mírových sil.
O situaci v Náhorním Karabachu s arménským expertem
Ázerbájdžán v úterý oznámil zahájení vojenské operace v Náhorním Karabachu, který z většiny obývají Arméni. Co rozsáhlé eskalaci předcházelo a jaké zprávy z dlouhodobě sporné oblasti zatím jsou, popsal pro SZ arménský expert.