Článek
Po hašení lesních požárů na západě Kanady tragicky zemřela devatenáctiletá hasička Devyn Galeová. Při práci v odlehlé oblasti poblíž města Revelstoke v Britské Kolumbii mladou ženu zasáhl padající strom. Ačkoliv se jí podařilo z místa vyprostit, později podlehla zraněním v nemocnici. Informoval o tom deník The Guardian.
„Při práci u hašení požáru byla moje sestra Devyn zasažena stromem a zabita. Jsem jí vděčný za všechno, co pro mě i pro ostatní udělala, zcela z dobroty a bez očekávání protislužby. Opravdu si to nezasloužila,“ napsal na instagramu její bratr Nolan Gale. „Byla tak milá a pozorná. Byla pečlivá, ohleduplná a pracovitá,“ dodal.
Podle AFP šlo v provincii o první smrt hasiče v akci od roku 2020. Hold mladé hasičce vzdal i kanadský premiér Justin Trudeau. „Nikdy nesmíme zapomenout na riziko, které tito hrdinové podstupují pokaždé, když běží vstříc nebezpečí,“ uvedl na twitteru.
V Kanadě v sobotu podle agentury AFP vypuklo 23 nových požárů, aktivních jich je 905 a zhruba dvě třetiny z nich nejsou pod kontrolou. Kvůli rozsahu požárů hasiči zasahují jen proti malé části z nich.
Plocha spálená od začátku roku lesními požáry v Kanadě překonala podle vládního střediska pro monitorování požárů hranici 100 000 kilometrů čtverečních půdy.
Britská Kolumbie, kde zahynula mladá hasička, je přitom jednou z nejhůře postižených oblastí, v současné době zde hoří 365 aktivních požárů.
Nedostatek dešťů v posledních měsících způsobil, že velká část Britské Kolumbie je vyprahlá, což je podle úředníků „bezprecedentní“ míra sucha na takový začátek roku.
Ohně většinou hoří v odlehlých oblastech, a tak si nevyžádaly velký počet obětí.
Horké a suché počasí ve světě
- Nejméně 48 lidí bylo v sobotu na západě Turecka hospitalizováno se závažnějším případem úpalu, informuje s odvoláním na místní média agentura DPA.
- V západním Turecku, stejně jako v sousedním Řecku, vydávají úřady pro obyvatele doporučení, jak minimalizovat zdravotní rizika vysokých teplot. V oblíbeném turistickém regionu Antalya na jihozápadě země bylo v sobotu až 44 stupňů.
- Horké počasí v jižní Evropě podle odborníků způsobuje tlaková výše Kerberos, kterou by měla vystřídat další anticyklóna Chárón, jež přinese ještě vyšší teploty. Ve dnes relativně chladnějším Madridu očekávají meteorologové po víkendu teploty nad 40 stupňů, na italské Sardinii až 47 stupňů.
- Vlna veder v jižní Evropě naopak zatím výrazněji nepostihla Španělsko, kde se s výjimkou nejjižnější části země teploty drží kolem 30 stupňů Celsia.
Zdroj: ČTK
Požáry doprovázejí extrémně vysoké teploty
Riziko vzniku a šíření ohňů se podle expertů v Severní Americe zhoršuje v důsledku klimatických změn.
Zároveň se prodlužuje část roku, kdy se plameny mohou ve velkém šířit. Zatímco kanadská sezona požárů v minulých letech běžně trvala od května do září, letos začala už v dubnu, popsala agentura ČTK.
Šíření požárů v posledních dnech provázely extrémně vysoké teploty, napsal deník The Washington Post. Minulý víkend se i v Severozápadních teritoriích vyšplhaly na hranici 100 stupňů Fahrenheita, tedy na necelých 38 stupňů Celsia.
Podle historika meteorologie Christophera Burta to bylo poprvé, co byla takto vysoká hodnota v západní hemisféře zaznamenaná severně od 65. stupně zeměpisné šířky.
Požáry kromě toho vypouštějí do ovzduší kvanta oxidu uhličitého a kouře. Tento týden se znečištění drželo nad Kanadou, ovšem po víkendu by podle zpravodajského webu Axios mohl kouř znovu proudit na jih do Spojených států.