Článek
Cyril Ramaphosa byl v pátek znovu zvolen prezidentem Jihoafrické republiky, a to i přesto, že jeho Africký národní kongres (ANC) po 30 letech u moci ztratil parlamentní většinu. Hlasovalo pro něj 283 zákonodárců. Druhý kandidát, vůdce opozice Julius Malema, získal 44 hlasů. Zvolení předcházela dohoda Ramaphosova Afrického národního kongresu (ANC) s největším rivalem Demokratickou aliancí (DA) a dvěma dalšími stranami ( Inkatha Freedom a Vlastenecká aliance) na vládě národní jednoty.
Stalo se tedy doposud nemyslitelné: Dva největší rivalové se dohodli na vládě národní jednoty. Po 30 letech většinové vlády Afrického národního kongresu přicházejí pro JAR zásadní změny, píše Reuters.
„Dnes je Jihoafrická republika lepší zemí, než byla včera. Poprvé od roku 1994 jsme se pustili do pokojného a demokratického předávání moci nové vládě, která bude jiná než ta předchozí,“ řekl v televizním projevu předseda Demokratické aliance John Steenhuisen. „Od dnešního dne bude DA spoluvládnout Jihoafrické republice v duchu jednoty a spolupráce,“ uvedl a dodal, že vláda více stran je „novým normálem“.
ANC ve volbách 29. května poprvé ztratil parlamentní většinu. Strana, kterou založil Nelson Mandela, získala 40 procent. Následovaly dva týdny intenzivních zákulisních jednání s ostatními stranami, která v pátek ráno, kdy se scházel nový parlament, skončila dohodou. Vstup DA do národní vlády je pro zemi, která se stále vyrovnává s dědictvím rasistického koloniálního režimu, velkým okamžikem. Strana se snaží zbavit své image obhájce bohatých bělochů a přesvědčit širší spektrum Jihoafričanů.
Více o volbách v JAR:
ANC má v Národním shromáždění stále největší počet křesel, ale Ramaphosa bude možná muset učinit značné politické ústupky politickým protivníkům nebo se vzdát vysokých vládních postů. Ani ve své vlastní straně se ale netěší bezvýhradné podpoře – Africký národní kongres je hluboce rozdělen.
Ramaphosova budoucnost ve funkci prezidenta byla ohrožena již dříve. V roce 2022 byla v jeho lovecké farmě objevena skrýš s penězi. Ramaphosa pochybení v souvislosti s tímto skandálem, přezdívaným „Farmgate“, popřel a ještě téhož roku získal nové pětileté funkční období v čele ANC, připomíná Reuters.