Článek
Útoky medvědů jsou v Japonsku čím dál častější, země chce proto usnadnit jejich odstřelování v obytných oblastech. Podle oficiálních údajů došlo v zemi do dubna letošního roku k rekordnímu počtu 219 útoků medvědů. Napadení většinou končí zraněním, i tak ale přišlo šest lidí během letošního roku o život, popisuje BBC.
Podle současných zákonů mohou licencovaní lovci střílet ze svých zbraní pouze se souhlasem policisty. Vláda nicméně plánuje na příštím zasedání parlamentu zákon revidovat, aby bylo možné zbraně používat volněji. Lovci budou moci kupříkladu střílet v případě, že někomu bude hrozit zranění – třeba když medvěd vnikne do budovy.
Myslivci jsou však ostražití, odstřelování se jim zdá riskantní. „Setkání s medvědem je děsivé a poměrně nebezpečné. Nikdy není zaručeno, že medvěda střelbou zabijeme,“ vysvětlil Satoši Saito, výkonný ředitel sdružení lovců v Hokkaidu, nejsevernějším ostrově země. „Pokud mineme životně důležitý bod, abychom medvěda zastavili v pohybu, uteče a může napadnout další lidi,“ dodal.
Právě Hokkaidó může být příkladem rostoucího japonského problému s medvědy. Velký ostrov je řídce osídlený, populace medvědů se tam ale zvětšuje. Podle vládních údajů se počet šelem od roku 1990 více než zdvojnásobil. Na ostrově se momentálně vyskytuje zhruba 12 tisíc medvědů hnědých, kteří jsou agresivnější než černí, jichž je v Japonsku asi 10 tisíc, odhadují odborníci.
Podle japonských představitelů zároveň existuje vysoké riziko, že stejný medvěd způsobí sérii incidentů. Jak medvědů přibývá, stále více se jich stěhuje z hor do rovin blíže k lidským obydlím. Postupem času si zvykli na přítomnost lidí, tudíž se jich i méně bojí.
Místní samosprávy proto zkoušejí různé strategie, jak medvědy odradit. Některé se obrátily na zvláštní strážce – robotické vlky s červenýma očima a strašidelným vytím, zatímco jinde v zemi testují varovný systém s umělou inteligencí. Město Naie na ostrově Hokkaidó zároveň zkouší najímat lovce, kteří za 10 300 jenů denně – zhruba 1,5 tisíce korun – hlídkují v ulicích, kladou pasti a v případě potřeby zvířata zabíjejí.
Zájemců je však málo - na to, o jak vysoce rizikovou práci jde, plat není dostatečně atraktivní a mnoho lovců je starších. „Nestojí to za tu námahu, protože při střetu s medvědem jde o život,“ řekl novinám Asahi Šimbun, 72letý lovec z této oblasti.