Článek
V Íránu bylo loni popraveno 853 vězňů, nejvíce za osm let. Více než polovina popravených byla odsouzena za trestné činy spojené s drogami. Proti roku 2022 počet poprav stoupl o 48 procent, uvedla ve středu ve své zprávě nevládní organizace Amnesty International (AI).
„Íránské věznice se v roce 2023 změnily v místa masového zabíjení,“ uvádí zpráva. „Íránské úřady častěji používají hrdelní trest, aby mezi obyvatelstvem rozšířily strach a upevnily svou moc po povstání nazývaném Ženy, život, svoboda,“ dodala organizace.
Tamní vláda čelila silným protestům po úmrtí dvaadvacetileté Kurdky Mahsy Amíníové v roce 2022. Ta zemřela poté, co ji zadržela íránská mravnostní policie kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb. Její smrt vyvolala odpor proti potlačování práv žen v Íránu a spolu s nespokojeností kvůli špatnému stavu ekonomiky vedla k rozsáhlým celospolečenským protestům.
Popravy v Íránu ve velkém pokračují i v letošním roce, do 20. března bylo popraveno nejméně 95 lidí, dodává Amnesty International s tím, že skutečná čísla jsou pravděpodobně ještě vyšší. Upozorňuje také, že mezi popravenými byl jeden 17letý hoch a trest smrti byl vykonán i na čtyřech dospělých, kteří ale v době spáchání činů byli nezletilí.
„Bez důrazné celosvětové reakce se íránské úřady budou cítit oprávněny v následujících letech beztrestně popravit další tisíce lidí,“ varovala zástupkyně regionálního ředitele Amnesty International pro Blízký východ Diana Eltahawyová.