Článek
Muž, který zahynul ve voze Cybertruck automobilky Tesla, který vybuchl v Las Vegas, byl příslušníkem speciálních složek americké armády, píše AP. Vůz explodoval před hotelem Donalda Trumpa, kromě oběti uvnitř auta si vyžádal také sedm zraněných. Před explozí vozidla se s největší pravděpodobností zastřelil, uvedla agentura AP s odkazem na zdroje obeznámené s vyšetřováním.
„Před výbuchem vozidla utrpěl střelné zranění hlavy, zbraň byla nalezena u jeho nohou ve vozidle,“ řekl na tiskové konferenci šerif Metropolitní policie Kevin McMahill.
„Podle vyšetřovatelů nehrozí další nebezpečí pro společnost,“ řekl agent FBI Jeremy Schwartz na tiskové konferenci ve středu večer. Šerif Kevin McMahill z lasvegaské městské policie výbuch označil za ojedinělý incident a uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by byl spojen s ISIS, informuje CBS News.
Cybertruck si podle zjištění zdroje z orgánů činných v trestním řízení pronajal Matthew Alan Livelsberger – aktivně sloužící příslušník americké armády, který působil v Německu, ale v době incidentu byl na dovolené v Coloradu.
Příbuzní Livelsbergera v rozhovoru pro CBS News potvrdili, že si pronajal cybertruck, ale neměli tušení, že by se na incidentu podílel. Podle jednoho z příbuzných však Livelsbergerova manželka již několik dní nevěděla, kde je.
„Ve vozidle, které vybouchlo sekundy poté, co zastavilo před budovou, byly nalezeny kanystry s benzinem, kempingové kartuše a zbytky pyrotechniky. Zatím není jasné, jak se výbušniny vznítily,“ dodal McMahill.
Místní policie zůstane podle starostky Las Vegas v pohotovosti a bude oblast hlídat po dobu následujících dvou dnů. „Nemyslíme si, že by tam venku byla skupina lidí, kteří to podporují nebo tomu pomáhají,“ uvedla zároveň starostka Shelley Berkleyová.
K výbuchu došlo několik hodin po útoku v New Orleans, kde útočník najel pickupem do davu lidí na Bourbon Street a nejméně 15 z nich zabil. Útoky však podle FBI spolu nesouvisí. Útočník z New Orleans i řidič Cybetrucku byli oba příslušníky armády a vyšetřovatelé prověřovali, zda mezi nimi bylo nějaké spojení, napsal web stanice CNN.
Oba muži si vozy použité při událostech pronajali od stejné společnosti. „Aktivně spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení při vyšetřování obou incidentů. Nedomníváme se, že by některý z nájemců zapojených do útoků v Las Vegas a New Orleans měl kriminální minulost, která by je identifikovala jako bezpečnostní hrozbu,“ uvedl mluvčí společnosti Turo, které oba automobily patří.
Livelsberger byl 18 let v armádě, kde sloužil u speciální jednotky zelených baretů, která v zahraničí bojuje proti terorismu, a byl dvakrát nasazen v Afghánistánu a sloužil také v Tádžikistánu, Gruzii nebo Kongu, uvedla AP s odvoláním na armádu. Ta mu za jeho nasazení udělila několik ocenění i medailí.